ناتو :

هکر های «ناشناس» محاکمه می‌شوند

ناتو می‌گوید که با تهدیدات سایبری همانند دیگر تهدیدها علیه کشورهای عضو این پیمان برخورد خواهد کرد. به این ترتیب، حمله سایبری ویرانگر به شبکه‌ها و سرورهای یکی از کشورهای عضو ناتو می‌تواند به عنوان اعلان جنگ به آن کشور تلقی شود.
کد خبر: ۴۰۷۸۳۳

به گزارش دویچه وله، پیش‌نویس جدید «گزارش جامع ناتو درباره امنیت سایبری» نشان می‌دهد که ناتو نسبت به حملات سایبری به شبکه‌ها یا زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی کشورهای عضو، همان‌طور واکنش نشان خواهد داد، که به حملات نظامی گسترده از سوی نیروهای متخاصم. در این پیش‌نویس آمده است: «در عصر اطلاعات، ناتو با مساله‌ای جدی برای حفظ امنیت محیط به اشتراک گذاری اطلاعات با هم‌پیمانان خود مواجه است و باید بند 5 پیمان ناتو را درباره حملات سایبری هم اعمال کند.» به این ترتیب ممکن است تهدیدات ویرانگر سایبری، واکنشی از جنس حملات کلاسیک نظامی را در پی داشته باشند.

ناتو در این گزارش که توسط گزارشگر ویژه این سازمان، مایکل جاپلینگ تهیه شده، به دگرگونی حملات و تهدیدات اشاره می‌کند: «زمان لازم برای حمله به اعضای ناتو به نحو محسوسی کاهش یافته است؛ اگر حمله با موشک‌های قاره‌پیمای بالستیک دست‌کم به 30 دقیقه زمان نیاز دارد، یا حملات دریایی ماه‌ها زمان می‌برد، حملات سایبری می‌تواند تنها در 30 میلی‌ثانیه انجام شود.»

به نظر می‌رسد ویکی‌لیکس و هکرهای «ناشناس» (Anonymous) دو تهدید جدی برای تلاش‌های ناتو در جهت کنترل میدان‌های اطلاعاتی محسوب می‌شوند. ناتو با اشاره به گروه‌های «هکتیویست» نظیر «ناشناس» در این پیش‌نویس آورده است: «با ظهور بازیگران جدیدی نظیر هکتیویست‌ها در عرصه بین‌الملل، به‌طور بالقوه ممکن است نوع نوظهور و کاملا جدیدی از نبردهای بین‌المللی را در پیش داشته باشیم که طرف‌های درگیر ممکن است صرفا نهادها و سازمان‌ها و امکانات مجازی باشند.»

در «گزارش جامع» ناتو، درباره ویکی‌لیکس و حمایت از «شفاف‌سازی عرصه سیاست بین‌الملل» گفته شده «مدافعان شفافیت سیاسی باید این نکته را مد نظر قرار دهند که عملیات نظامی و اطلاعاتی نمی‌تواند با مشورت با افکار عمومی و طرح علنی جزییات، برنامه‌ریزی شود و اگر شرایط کنترل وجود نداشته باشد، شفافیت هم محلی از اعراب نخواهد داشت.»

به اعتقاد ناتو، دولت‌ها و آژانس‌های امنیتی باید حق محدود کردن دسترسی به برخی از اطلاعات را داشته باشند تا بتوانند امنیت مردم را تامین کنند: «دولت‌ها هم مانند شهروندان، حریم خصوصی دارند و این لازمه مدیریت بهینه سازمان‌ها و نهادهای دولتی است.»

حمله سایبری به مثابه «اعلان جنگ»

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو که از 28 کشور از جمله آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس تشکیل شده، ذخایر عظیم و نیروهای پرشمار نظامی و تسلیحات هسته‌ای در اختیار دارد. بر اساس بند 5 معاهده‌ای که ناتو بر اساس آن شکل گرفته، «هر نوع حمله به یک یا چند کشور عضو ناتو در اروپا یا آمریکای شمالی، حمله به همه این کشورها تلقی می‌شود و اگر چنین حمله‌ای رخ دهد همه آنها باید در برابر نیروهای مهاجم متحد عمل کنند و واکنش نشان دهند.»

پیشنهادی که در این گزارش مطرح شده، گنجاندن تهدیدات سایبری در بند 5 این معاهده است تا به این ترتیب امکان حمله به کشورهایی که در تدارک حملات سایبری به یک یا چند کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی هستند، فراهم شود. در این پیش‌نویس تاکید شده که «حملات سایبری هم مانند حملات نظامی، می‌تواند جان انسان‌ها را در معرض خطر قرار دهد.»

به نظر می‌رسد ناتو هم در عرصه پر حرف و حدیث سایبری، قصد دارد مسیر پنتاگون را در پیش بگیرد. وزارت دفاع آمریکا چندی پیش با انتشار بخش‌هایی از یک گزارش استراتژیک اعلام کرد: «هر اقدام تخاصم‌آمیزی که با بهره‌گیری از امکانات سایبری صورت گیرد، می‌تواند اقدام جدی ما و متحدان نطامی‌مان را در پی داشته باشد و ما با چنین تهدیداتی دقیقا مانند همه تهدیدات دیگری که کشورمان با آن مواجه است برخورد خواهیم کرد.»

نگرانی سازمان‌های بزرگ امنیتی، اطلاعاتی و نظامی در جهان از حملات سایبری ویرانگری است که ممکن است پروژه‌های بزرگ آنها در سطح جهان را با مشکلات و آسیب‌های جبران‌ناپذیر روبرو کند.

ناتو در تعقیب «ناشناس»

مایکل جاپلینگ در این گزارش با اطمینان می‌گوید که «ناشناس به روزهای پایانی حیات خود نزدیک می‌شود. حملات آنها هرچه بیشتر ادامه پیدا کند، اقدامات لازم بر ضد آنها هم فرصت بیشتری برای اجرا خواهند داشت و در نهایت اعضای این گروه و عاملان آن به زودی بازداشت و محاکمه خواهند شد.»

هکرهای «ناشناس» تا کنون چندین عملیات بزرگ را هدایت و اجرا کرده‌اند: از ایجاد اختلال در سرویس‌های پی‌پل و مستر کارت و ویزا، در واکنش به مسدود کردن حساب‌های مالی ویکی‌لیکس گرفته، تا مختل کردن فعالیت وب‌سایت‌های دولتی .

این گروه غیرمتمرکز سازمان‌یافته که اعضای آن در نقاط گوناگون جهان مستقرند، همچنین با رخنه به سرورهای یک کمپانی امنیتی آمریکایی (HBGary) که قصد همکاری با پلیس فدرال آمریکا (FBI) برای دست‌گیری اعضای «ناشناس» را داشت، بخشی از اطلاعات خصوصی به دست آمده، از جمله ایمیل‌های محرمانه این کمپانی را در اینترنت منتشر کردند.

اما آنچه تعقیب و محاکمه اعضای این گروه را برای دولت‌ها و سازمان‌های بزرگ و قدرتمند بین‌المللی مانند ناتو ضروری می‌کند، حفظ حریم خصوصی دولت‌ها است. آنها معتقدند که اقدام گروه‌هایی نظیر «ناشناس» به امنیت بین‌المللی آسیب‌های بزرگی وارد می‌کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها