مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران عنوان کرد:

ساخت و ساز در برخی نقاط بازار تهران بدون نظر میراث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفت: اکنون در 17 نقطه از بازار تهران و محدوده بافت تاریخی، عملیات ساخت و ساز بدون نظر این اداره کل در حال انجام است.
کد خبر: ۳۹۶۶۲۷

محمدابراهیم لاریجانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: این‌که این اتفاق‌ها به‌صورت سهوی یا عمدی انجام می‌شود و حتا با آگاهی یا عدم آگاهی مدیریت شهری اتفاق می‌افتد، مسائلی است که باید بررسی شود و با آنها مقابله کرد. معمولا در این‌گونه موارد، سازمان میراث فرهنگی با شهرداری منطقه جلسه می‌گذارد و آنها را بررسی می‌کند. تا کنون در 90 درصد جلسات و موضوعات مطرح‌شده، عملیات عمرانی به نفع میراث فرهنگی اصلاح شده و جلوی کارها گرفته شده است.

او بیان کرد: در 10 درصد دیگر، مواردی مانند خانه عامری‌ها یا سرای دلگشا رسانه‌ای می‌شوند و به‌دنبال آن، میراث فرهنگی تخریب می‌شود. در حالی که این قضیه به مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی مربوط نیست، ولی آنها مقصر جلوه می‌کنند. باید این نکته را در نظر گرفت که همه سازمان‌های موجود، یک مرجع بالادست به نام قانون دارند که باید از آن پیروی کنند.

وی اظهار داشت: وقتی قانون به مالک اجازه می‌دهد که در ملک خود ساخت و ساز کند، نمی‌توانیم قانون جدیدی تصویب کنیم و جلوی آن را بگیریم. ما باید از طریق مراجع قانونی و کانال‌های موجود، از حقوق مربوط به میراث فرهنگی دفاع کنیم.

لاریجانی گفت: این واقعیت مدیریت بافت تاریخی است که همیشه با آن مواجه هستیم. بسیاری از اتفاق‌هایی که در این بافت رخ می‌دهد، مورد تأیید سازمان میراث فرهنگی نیست، با این وجود، آنها به معنی بحران و مشکل نیستند، چون به هر حال، شهرها در حال توسعه‌اند و در هر چندصد هکتار ممکن است چنین اتفاق‌هایی رخ دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران همچنین افزود: این اداره کل برای نقشه و کاربری زمین گودبرداری‌شده در کنار خانه تاریخی عامری‌ها، حرف‌هایی برای گفتن دارد.

او با تأکید دوباره بر این‌که هیچ استعلامی برای این عملیات خاکبرداری در خیابان فردوسی از اداره میراث فرهنگی تهران گرفته نشده است، اظهار داشت: در زمان انجام این کار، در ابلاغیه‌ای به مالک اطلاع دادیم که باید جلوی این کار گرفته شود. در این زمینه، به شهرداری منطقه ‌12 نیز اخطار دادیم که در صورت ادامه یافتن این کار، خانه تاریخی عامری‌ها تخریب می‌شود.

وی تأکید کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تا کنون به هیچ‌وجه مجوزی برخلاف ضوابط قانونی خود صادر نکرده است و این رویه در سال 90 نیز ادامه خواهد داشت. ما با هرگونه ساخت و ساز برخلاف ضوابط میراثی مخالف هستیم و اگر اتفاقی مشابه سرای دلگشا یا خانه عامری‌ها پیش می‌آید، بدون اطلاع و برخلاف نظر میراث فرهنگی و دور از چشم نگهبانان آن و حتا دور از چشم قانون است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها