jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۴۳۷۳ ۱۸ فروردين ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

شاید کمتر به این نکته فکر کرده باشید که چرا باید اتو قبل از استفاده داغ شود؟ پاسخ به این پرسش را باید در پیوندهای شیمیایی میان بافت‌های تشکیل‌دهنده لباس‌ها جستجو کرد. گرما، پیوندهای شیمیایی پلیمرهای موجود در بافت‌های تشکیل‌دهنده لباس را ضعیف می‌کند.

گذشته از این وزن قابل توجه، اتو موجب می‌شود فیبرهای تشکیل‌دهنده الیاف لباس شکل جدیدی به خود بگیرند. زمانی که گرما از الیاف لباس دور می‌شود، پلیمرها این امکان را پیدا می‌کنند که در شکل جدید خود که متاثر از فشار سطح صاف اتوست در جای خود قرار بگیرند. البته تمام اتوها به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که گرمای زیادی به بافت‌های تشکیل‌دهنده لباس نرسد و در نتیجه در حین اتوکشیدن هیچ آسیب جدی‌ای به الیاف لباس وارد نمی‌شود. در سال‌های اخیر استفاده از سرامیک در زیر سطح اتو به یک بخش الزامی تبدیل شده است. استفاده از سرامیک موجب می‌شود در صورت قرار گرفتن اتو برای زمان بیشتر از حد معمول، آسیب چندانی به الیاف لباس وارد نشود. همچنین استفاده از سرامیک در بهتر اتو شدن لباس‌ها موثر است.

مهدی پیرگزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر