jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۳۳۰۴   ۱۶ فروردين ۱۳۹۰  |  ۲۱:۲۰

وزیر علوم گفت: باید به طور جدی تلاش کنیم بهتر و بیشتر از پتانسیل و توان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برای توسعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی و افزایش پذیرش دانشجو در این دوره استفاده کنیم.

به گزارش فارس، کامران دانشجو وزیر علوم در دیدار با کارکنان ستادی وزارت علوم در حوزه‌های وزارتی، آموزشی و پژوهش و فناوری با اشاره به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و سخنان ایشان در مشهد مقدس گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری درباره پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور در سال‌های گذشته ‌مسئولیت و وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند و ما باید با تلاش بیشتر و ارائه برنامه‌های تحولی گام‌های بلندتری برای تعالی کشور در سال جدید برداریم و جهاد علمی را به عنوان پشتوانه فنی و علمی جهاد اقتصادی در نظر بگیریم.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید با عنوان جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری گفت: کارکنان و مدیران باید در مصرف بیت‌المال و اموال عمومی حساسیت زیادی داشته باشند و با مصرف صحیح و پرهیز از اسراف و اتلاف هزینه و انرژی در راستای جهاد اقتصادی حرکت کنند.

وزیر علوم گفت: کار بدون منت برای ارباب رجوع و در جهت رضایت خداوند یک عبادت بزرگ است و کارکنان تلاش کنند با پیگیری جدی و پیدا کردن راه حل‌های قانونی مشکلات ارباب رجوع را حل کنند.

دانشجو خطاب به کارکنان ستاد وزارت علوم افزود: کارشناسان و کارکنان باید ذهنی فعال و پویا داشته باشند و در کمترین زمان، روش و مکانسیم انجام دادن کارها را پیدا کرده و کمک کنند ‌با استفاده از ظرفیت‌های قوانین و آئین‌نامه‌ها، سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذه شده به سرعت اجرایی شوند.

وی در این دیدار ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در معاونت آموزشی گفت: گسترش هدفمند آموزش عالی، تدوین طرح آمایش آموزش عالی، بازنگری سرفصل‌ها و متون درسی علوم انسانی، جذب هرچه بیشتر اعضای هیات علمی و تدوین ‌آئین‌نامه‌های جدید آموزشی در حوزه پذیرش دانشجوی دکترا از اقدامات مفید در سال گذشته بود و ‌باید تلاش شود در سال جدید ‌این اقدامات به نتیجه مطلوب برسد و البته اگر در هریک از سیاست‌ها نقطه ضعف یا اشکالی در عمل وجود داشته باشد باید تعصب را کنار گذاشته و اشکالات را برطرف کرد.

وزیر علوم افزود: ظرفیت آموزش عالی کشور برای پذیرش دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی افزایش یافته است اما با توجه به نیاز کشور باید به طور جدی تلاش کنیم، بهتر و بیشتر از پتانسیل و توان 30هزار عضو هیأت علمی ‌و امکانات دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برای توسعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی و افزایش پذیرش دانشجو در این دوره استفاده کنیم.

دانشجو گفت: دانشگاه‌های ما با اعضای هیأت علمی مجرب، دانشمند و متقی ظرفیت پذیرش دانشجوی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را بیش از این دارند و باید کارها را به‌گونه‌ای جلو ببرد که ‌نه تنها دانشگاه‌های مادر بلکه همه دانشگاه‌ها دوره‌های تحصیلات تکمیلی را دایر کنند و به این ترتیب هم دانشجویان داوطلب را بیشتر پذیرش کنند و هم اساتید و اعضای هیات علمی بیش از پیش به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی بپردازند و مشکلات و گره‌های حوزه‌های کاربرد را حل کنند، چراکه هم اساتید ما این ظرفیت و قابلیت را دارند و هم دانشجویان زیادی داوطلب دوره‌های تحصیلات تکمیلی هستند.

وزیرعلوم اظهار داشت: پژوهشگاه‌های کشور با پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور می‌توانند نقش مناسبی برای افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی و کاربردی کردن تحقیقات علمی داشته باشند، البته دانشگاه‌های کشور می‌توانند به ازای هر 5 دانشجوی دکترای آموزش محور یک دانشجوی دکتری پژوهش محور پذیرش کنند؛ به‌شرطی‌که موضوع پایان‌نامه در جهت درخواست و رفع نیاز سازمان، نهاد یا دستگاه اجرایی ‌به عنوان کارفرما باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر