jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۳۸۸۳۳۰ ۱۰ اسفند ۱۳۸۹  |  ۱۶:۵۱

بر اساس 4 سناریو در سال 90

یارانه ماهانه 38 تا 50 هزار تومان

درآمد 56 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه 90 حاکی از توزیع یارانه نقدی ماهانه برای هر ایرانی از 38 تا 50 هزار تومان بر اساس 4 سناریوی ممکن است.

به گزارش  فارس، رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور شب گذشته در تشریح جزئیات لایحه بودجه 90 گفت: کل اعتبار بودجه برای سازمان هدفمندی یارانه‌ها 56 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که به ‏موجب قانون 50 درصد آن برای کمک مردم، 30 درصد سهم تولید و 20 درصد سهم دولت است.

بر این اساس، در صورتی که سهم 50 درصدی مردم را قطعی بدانیم، 28 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در سال آینده توزیع خواهد شد.

در سناریوی اول با فرض اینکه 60 میلیون ایرانی یارانه نقدی بگیرند، سهم هر ایرانی از 28 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی 466 هزار تومان در سال می شود که با تقسیم بر 12 ماه، سهم ماهانه هر فرد بیش از 38 هزار تومان خواهد شد.

سناریوی دوم با این فرض است که یارانه فروردین ماه سال 90 پرداخت شده و 466 هزار تومان باید طی 11 ماه تقسیم شود که با این حساب سهم هر ایرانی بیش از 42 هزار تومان برآورد می شود.

در حالی قانون بر سهم 50 درصدی مردم از یارانه نقدی تاکید دارد که دولت طبق قانون می تواند 10 درصد از سهم خود کاسته و به یارانه نقدی مردم اضافه کند، کما اینکه در سال جاری دولت این رویه را در پیش گرفته است.

سناریوی سوم و چهارم بر این فرض است که سهم مردم از یارانه 28 هزار میلیارد تومانی به 60 درصد و به عبارتی به 33 هزار و 600 میلیارد تومان افزایش یابد که با این حساب سهم هر ایرانی از یارانه نقدی در سال 560 هزار تومان می شود.

حال اگر عدد 560 هزار تومان طی 12 ماه تقسیم شود (سناریوی سوم)، سهم هر ایرانی به بیش از 46 هزار تومان در هر ماه می رسد و در سناریوی چهارم اگر با فرض اینکه یارانه فروردین پرداخت شده است، بر 11 ماه تقسیم کنیم، سهم ماهانه هر ایرانی به بیش از 50 هزار تومان خواهد رسید.

در حالی پیش از این شایعه کاهش یارانه نقدی در سال آینده به 27 هزار تومان از سوی وزیر اقتصاد تکذیب شده است که با این محاسبات در می یابیم یارانه نقدی 44 هزار و 500 تومانی هر ایرانی که در سال جاری پرداخت شده است، در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر