بهره برداری آزمایشی از نسل سوم شبکه تلفن همراه بعد از ظهر روز چهارشنبه (امروز) با حضور وزیر رفاه و تامین اجتماعی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز می شود.
کد خبر: ۳۸۴۵۰۹

به گزارش ایرنا ، قرارداد اجرای اپراتور سوم تلفن همراه کشور با 'شرکت تامین تلکام ' متعلق به سازمان تامین اجتماعی،اردیبهشت ماه سال جاری باحضور 'رضا تقی پور' وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و 'صادق محصولی' وزیر رفاه و تامین اجتماعی امضا شد.

هر چند هنوز اطلاعات زیادی در مورد نحوه عرضه سیم کارتهای اپراتور سوم اعلام نشده است، اما خدمات نسل سوم تلفن همراه که کاربران ایرانی نیز به زودی از آن برخوردار خواهند شد، بعنوان یک فناوری جهانی در دنیا شناخته شده است.

ارایه بهینه این خدمات در ایران می تواند به حل بسیاری از معضلات مانند ترافیک ، آلودگی هوا و صرف هزینه های بی مورد کمک کند .

پیش از این اخباری در مورد قیمت یک میلیون و 200 هزارریالی (120 هزار تومان) سیم کارت نسل سوم تلفن همراه منتشر شد ، اما مقامهای رسمی اپراتور سوم و شرکت تامین تله کام این ارقام را تایید نکردند.

** خدمات نسل سوم تلفن همراه

در کنار خدمات اصلی همچون پیام کوتاه و پیام صوتی، نسل سوم امکان استفاده از طیفی گسترده تر از خدمات ارزش افزوده (VAS) را فراهم می کند. اینترنت پرسرعت ،‌ انتقال اطلاعات(دیتا)، تلویزیون موبایل، بانکداری موبایل، خدمات مبتنی بر مکان و انواع امکانات تصویری از جمله این خدمات است.

از جمله خدمات ارزش افزوده نسل سوم تلفن همراه به شرح ذیل است:

**اینترنت پهن باند بی سیم

انواع خدمات باند تلفن همراه از جمله مهمترین خدمات ارزش افزوده نسل سوم به شمار می‌آید که امکان استفاده مشترکان از اینترنت پرسرعت بر روی تلفن و یا کامپیوتر خود حتی زمانی که در حال حرکت هستند را فراهم می کند.

برای اتصال به شبکه و بهره‌برداری از این خدمات، مشترکان می‌توانند از تلفن همراه و یا لپ‌تاپ خود استفاده کنند. برای استفاده از اینترنت برروی رایانه و لپ‌تاپ از یک مودم با اندازه مشابه حافظه‌های فلش استفاده خواهدشد.

سرعت اینترنت در نسل سوم تا 42Mbps (مگابیت پیکسل در ثانیه) می رسد و بسته های گوناگون با سرعت و حجم های متفاوت بنا به نیازها و قوانین کشور ارائه خواهد شد.

**ارایه انواع محتوای عمومی و تخصصی

بسیاری از خدماتی که در نسل سوم شبکه‌های مخابراتی استفاده می‌شود، خدماتی هستند که اپراتور در آنها نقش ایجاد زیرساخت را دارد و ارایه آنها منوط به همکاری شرکت‌های مختلف دولتی و خصوصی است.

در این دسته از خدمات، انواع محتوای متنی و چند رسانه‌ای مورد نیاز با کمک بستر شبکه نسل سوم و با همکاری مجموعه‌های تولیدکننده آن محتوا، در اختیار مشترکان قرار خواهد گرفت و دیگر خدمات به قرار زیر است:

**مشاهده کانالهای تلویزیونی

با استفاده از این سرویس،‌ کانال‌های تلویزیون بر روی موبایل قابل مشاهده‌است. مشترکان می‌توانند به راحتی به این کانالها دسترسی پیدا کرده و از برنامه‌های آن استفاده کنند. حق پخش برنامه‌های تلویزیونی را نیز می‌توان از طریق گوشی و بر بستر شبکه نسل سوم پرداخت کرد. همچنین به کمک بستر شبکه نسل‌سوم می‌توان فیلم یا کلیپ‌های ویدئویی را برای مشترکین ارسال کرد و توسط گوشی آنها را دریافت کرد.

این سرویس به مشترکان اجازه می‌دهد انواع ویدئو و محتویات آن را انتخاب کرده و سپس آن را برای مشاهده به گوشی موبایل،‌لپ تاپ و یا غیره بفرستد.

گفتنی‌است شبکه‌های خدمات نسل سوم به دلیل ظرفیت و پهنای باند گسترده خود برای ارائه خدمات ویدئویی نیز در موقعیت بهتری نسبت به نسلهای پیشین خود قرار دارند.

**خدمات بانکی و بانکداری

با توجه به امنیت بالای شبکه‌های نسل سوم و نیز ظرفیت انتقال انواع اطلاعات مورد نیاز در شبکه بانکی، امروزه این شبکه‌ها بستر قابل اطمینانی برای انجام انواع خدمات بانکداری محسوب می‌ شود.در این راستا به کمک شبکه نسل‌سوم مشترکان بدون نیاز به بسیاری از مراجعات حضوری به شعب بانکها و طی‌کردن مراحل مختلف اداری فقط به کمک گوشی تلفن همراه خود، در اسرع وقت نیازهای بانکی خود را برطرف خواهند کرد.

**خدمات مبتنی بر مکان‌

به کمک سرویس‌های مبتنی بر مکان، اطلاعات آب و هوا یا ترافیک محلی به گوشی تلفن ‌همراه شما فرستاده می‌شود. همچنین امکان جستجوی دوستان یا مراکز تجاری نزدیک شما را فراهم می کند. این خدمات شامل تشخیص موقعیت شخص یا شی همچون یافتن نزدیکترین باجه های بانکی الکترونیکی یا موقعیت یک دوست یا کارمند می شود. ردیابی مرسولات یا وسایل نقلیه نیز از جمله خدمات دیگر این سرویس می باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها