jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۶۹۱۷۹   ۰۳ آذر ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۵

62 نویسنده حوزه دفاع مقدس تجلیل و تقدیر شدند

اعتراض سردار باقرزاده به فیلم «دموکراسی توی روز روشن»

مراسم پایانی و اهدای جوایز سیزدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس در حالی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مهمان برگزار شد که سردار میرفیصل باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشرارزش‌های دفاع مقدس در این مراسم با انتقاد از به سخره گرفته شدن ارزش‌های دفاع مقدس در برخی فیلم‌ها از تنظیم شکایتی علیه معاونت سینمایی وزارت ارشاد و تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان فیلم «دموکراسی توی روز روشن» خبر داد.

او شامگاه دوشنبه در تالار اندیشه حوزه هنری و در مراسمی که قرار بود برگزیدگان کتاب سال دفاع مقدس تقدیر شوند بیشترین سهم سخنان خود را به این موضوع اختصاص داد که چگونه باید از جنگ حرف زد. باقرزاده گفت: با وجود این همه آثار فاخر در بخش‌های مختلف در قالب کتاب، خاطره، زندگی‌نامه و دیگر شاخه‌های ادبی آن جامعه‌ای که باید بیشترین بهره را داشته باشند، کمترین بهره را دارند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان این‌که عرصه هنر بویژه در حوزه فیلم نتوانسته است از حوزه دفاع مقدس بخوبی استفاده کند، گفت: من بسیار گله‌مندم از هنرمندانی که چشم‌هایشان را می‌بندند و در فضای تخیلات موهوم و کم‌ارزش آثاری را خلق می‌کنند که نه با دفاع مقدس و نه با معارف اسلامی ما همخوانی ندارند.

سیدمحمد باقرزاده افزود: کجای فیلم «دموکراسی تو روز روشن» با معارف اسلامی ما همخوانی دارد که معاونت سینمایی وزارت ارشاد اجازه اکران و پخش آن را داده است؟

او تاکید کرد: این را یک فاجعه‌ برای فرهنگ کشور می‌دانم و من مصمم هستم از طرف دستگاه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از نویسنده، کارگردان و معاونت سینمایی ارشاد به دادگاه شکایت کنم؛ چرا که نمی‌توانیم در برابر چنین آثاری که ارزش‌های ما را به سخره گرفته‌اند، ساکت بنشینیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم از حمایت و خرید کتاب‌های دفاع‌ مقدس و توزیع این آثار در کتابخانه‌ها و همکاری در برگزاری هزار نمایشگاه کتاب دفاع ‌مقدس خبر داد. محمدرضا سنگری ـ دبیر علمی سیزدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس ـ هم در سخنانی در این مراسم گفت: این مراسم حاصل نزدیک به 6 ماه کار متوالی، چه در حوزه نرم‌افزاری و چه در حوزه سخت‌افزاری، است.

او افزود: مجموعا 863 عنوان کتاب که در سال‌های 87 و 88 با موضوع دفاع مقدس منتشر شده بودند، جمع‌آوری شدند و پس از آن کار داوری در 15 حوزه انجام شد که در این 15 شاخه، 9 رتبه اول، 10 رتبه دوم و 13 رتبه سوم داریم و از 30 نفر نیز تقدیر می‌شود.

سنگری حضور زنان را نیز در این حوزه چشمگیر دانست و اعلام کرد: 98 اثر از آثار رسیده به دبیرخانه، نویسندگانشان زن هستند که این برای آینده ما بسیار امیدبخش است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر