به صورت اضطراری

سروهای قلعه سروستان ثبت ملی می‌شوند

به دنبال انتشار اخباری در خصوص وجود درختان کهنسال در منطقه سروستان باغملک، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان اعلام کرده در تلاش است سروهای این منطقه را به صورت اضطراری در فهرست آثار ملی و طبیعی ثبت کند.
کد خبر: ۳۶۸۳۳۱

به گزارش مهر در اهواز، منطقه قلعه سروستان در بخش مرکزی باغملک بین کوه‌های منگشت و در نزدیکی دره زیکی و زرگه قرار دارد و همان طور که از نامش پیدا است محل قرارگیری چندین سرو و قلعه‌ای تاریخی است.

در این منطقه زیبا و خوش آب و هوا درختان انبوه انار، توت، انگور، کلخنگ، گیاه‌های خوراکی و دارویی، چشمه‌های جوشان و حیواناتی چون خرس، پلنگ، کبوتر و کبک وجود دارد.

ویژگی بارز این منطقه وجود چهار سرو عظیم است که یکی از آنها بیش از سه هزار سال و سه درخت دیگر قطعا عمری حدود دو هزار سال دارند.

این سروها در گذشته پنج اصله بودند ولی در سالهای اخیر یکی از آنها بریده شد. هیچیک از این درختها نه در فهرست طبیعی و نه در فهرست میراث فرهنگی به ثبت نرسیده‌اند حال آن که باید ضمن ثبت شرایط نگهداری از آنها را مهیا کرد.

قلعه واقع در منطقه نیز مربوط به دوره سلجوقیان است و شخصی به نام سردار ملیح از فرماندهان امیر ارسلان سلجوقی این قلعه را بنا کرده است.

این منطقه خواه‌ناخواه منطقه‌ای گردشگری است و باید معرفی و شناسایی شود تا گردشگران به قلعه سروستان روانه شوند.

قلعه قلعه سروستان خود نیز در زمره آثار تاریخی جای می‌گیرد و دژی محسوب می‌شود که به سختی قابل دسترسی است و همچون قلعه الموت تنها از یک راه دشوار قابل دسترس است و روبه رو و اطراف آن دره، پرتگاه و رودخانه وجود ارد. البته از این دژ جز چند دیواره مخروبه و تکه سنگهای مربوط به قلعه چیز دیگری بر جای نمانده است.

رودخانه‌ای هم که پیرامون این دژ و درختان سرو نزدیک به آن قرار دارد چند سالی است که به علت خشکسالی و کم آبی رو به خشکی نهاده و آب آن اکنون ناچیز است. وجود قلعه، باغهای میوه، چشمه‌های آب، سروهای کهنسال این منطقه از نگاه تاریخی، طبیعی و گردشگری در خور توجه ویژه است.

همچنین یکی از درختان سرو موجود در منطقه سروستان شهرستان باغملک به عنوان پنجمین درخت باستانی جهان، به علت عدم ثبت در فهرست آثار ملی به شدت در خطر تخریب از سوی عوامل انسانی و محیطی قرار گرفته است.

این درخت تنومند سرو که از آن به عنوان دومین درخت قدیمی بعد از سرو ابرکوه یزد و پنجمین درخت باستانی جهان یاد می‌شود بیش از سه هزار سال قدمت دارد و در منطقه‌ای به نام سروستان در شهرستان باغملک قرار دارد که در آن سروهای فراوانی وجود دارد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در این خصوص می‌گوید: این سرو که بازدید کننده‌های فراوانی نیز دارد در سالهای اخیر به هیچ مورد توجه میراث فرهنگی قرار نگرفته و با وجود قدمت فراوانی در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده تا مورد حفاظت و نظارت قرار بگیرد.

مجتبی گهستونی افزود: به نظر می‌رسد میراث فرهنگی و یگان حفاظت از ارزش بالای این سرو و قدمت آن بی خبر است که اینگونه این میراث طبیعی با ارزش را به حال خود رها کرده و هر آن ممکن به دست انسانی برای همیشه از صحنه تاریخ طبیعی کشور محو شود.

وی افزود: این درخت باید به سرعت به ثبت در فهرست آثار می‌برسد و تدابیر ویژه‌ای برای نظارت بر آن اندیشیده شود تا در معرض تخریب و نابودی قرار نگیرد.

گهستونی تصریح کرد: قرار است توسط اداره راه و ترابری جاده‌ای در آن منطقه احداث شود که دوستداران میراث فرهنگی به شدت نگران آسیب دیدن این درخت و سایر درختان واقع در منطقه سروستان در این پروژه عمرانی هستند به همین دلیل با توجه به این‌که این جاده از 30 متری این درخت کهنسال کشیده می‌شود ما نگرانی خود را اعلام می‌کنیم.

در همین خصوص اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با توجه به ارزش بالای این منطقه و سروهای موجود در آن اعلام کرده قصد دارد به زودی کارهای مربوط به ثبت این منطقه در فهرست آثار طبیعی و ملی را آغاز کند تا این منطقه منحصر به فرد به صورت کاملا قانونی از تخریب‌های احتمالی در امان بماند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها