jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۴۳۷۹۰   ۱۰ مرداد ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۳

مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و فناوری وزارت صنایع و معادن از رایزنی و هماهنگی این وزارتخانه با سازمان بهره‌وری انرژی ایران برای اجرای طرح تعویض لوازم خانگی فرسوده خبر داد. محمود لیایی در گفتگو با ایسنا، در این باره توضیح داد: در جهت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باید مصرف لوازم خانگی انرژی‌بر و فرسوده در کشور کاهش یابد و لوازم خانگی نو جایگزین آنها شوند.

وی با اشاره به این‌که هم‌اکنون برای اجرای طرح تعویض لوازم خانگی فرسوده با تولیدکنندگان داخلی در حال مذاکره هستیم، افزود: ‌برای اجرای این طرح 5 قلم از لوازم خانگی پرمصرف شامل تلویزیون، یخچال، وسایل سرمایشی و گرمایشی، ماشین لباسشویی و جاروبرقی در نظر گرفته شده است.به گفته وی، لوازم فوق بیش از 70 درصد از برق مصرفی خانوار را به خود اختصاص می‌دهند.مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن اضافه کرد: هم‌اکنون در حال بررسی اجرای طرح فوق هستیم تا مشخص کنیم تسهیلات باید به تولیدکننده داده شود یا مصرف‌کننده یا هر دو. همچنین در حال بررسی این موضوع هستیم که دولت به تولیدکنندگان، یارانه سود تسهیلات آنها را پرداخت کند تا عملا تسهیلات آنها قرض‌الحسنه شود.وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن قانون هدفمند شدن یارانه‌ها مردم به سمت خرید لوازم خانگی کم‌مصرف می‌روند و در این شرایط اجرای طرح فوق با استقبال روبه‌رو خواهد شد. البته برای اجرای این طرح به فرهنگسازی نیز نیاز است.وی با اشاره به این‌که بر اساس برخی آمارها، سالانه حدود 800 هزار دستگاه کولر گازی غیراستاندارد وارد کشور می‌شود، عنوان کرد: بر اساس برخی شنیده‌ها امسال تاکنون حدود 700 هزار دستگاه کولر گازی به صورت قاچاق از مرز بانه وارد کشور شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر