jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۴۰۹۸۰   ۲۷ تير ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۲

غلامعلی پورعطایی، استاد دوتار نواز جنوب خراسان، آخرین روز تیرماه با همراهی گروه کوبه‌ای رادها در تالار وحدت تهران روی صحنه می‌آید. در این برنامه که قطعات و تصنیف‌های شکوه، بیایید، جرس، هیچ مگو، تنفس، چکاوک، دور مشو، ای دلبر رعنای من، دل شیدا و نوایی نواخته و خوانده خواهد شد، استاد پورعطایی به تکنوازی و تکخوانی می‌پردازد.

این نوازنده پیشکسوت دوتار با اشاره به این که هیچ‌گاه گروه نوازی نکرده است و نخواهد کرد، به «جام‌جم» می‌گوید: من کار تلفیقی نمی‌کنم و از آنجا که سنت‌دار موسیقی جنوب و شرق خراسان هستم، 55 سال است که تکخوانی و تکنوازی کرده‌ام و سراغ همنوازی با گروه نرفته‌ام.

وی ادامه می‌دهد: در کنسرت 31 تیرماه هم من به طور مستقل و تنها روی صحنه می‌روم و قطعه نوایی و چند نعت‌خوانی را اجرا می‌کنم.

غلامعلی پورعطایی که سال گذشته تنها یک بار در مشهد روی صحنه رفته و این اولین اجرای او در سال جدید است، می‌افزاید: در چند سال گذشته فعالیت هنری من کم شده است که متاسفانه به سیاستگذاری غلط مسوولان فرهنگی و هنری باز می‌گردد که اهمیتی به موسیقی نواحی نمی‌دهند. این وضعیت گریبان دیگر موسیقیدانان سنتی و مقامی را نیز گرفته است.

این استاد دوتار نواز با اشاره به این که باید شرایط و بستر ارائه تجربه‌های ما به نسل جوان فراهم شود، می‌افزاید: متاسفانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش موسیقی از ما دعوت نمی‌کنند تا سنت موسیقی نواحی را به دانشجویان معرفی کنیم و راه را برای ادامه حیات این هنر باز و هموار سازیم.

مهدی یاورمنش / گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر