jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۵۶۶۵ ۳۰ خرداد ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۲

معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با تشریح جزئیات «طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان» از صدور شناسنامه سلامت دانش‌آموزان ابتدایی برای ثبت‌نام خبر داد.

 عباس هیثمی به ایسنا گفت، طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی دارای دو مرحله مقدماتی و معاینه بالینی و تخصصی است که مرحله اول شامل معاینه بینایی، ارزیابی دید رنگ، ارزیابی شنوایی، ارزیابی گفتاری، ارزیابی آمادگی تحصیلی، اندازه‌گیری توده بدنی، وزن و قد، غربالگری اختلالات دهان و دندان،‌ جلدی، اختلال رفتاری و معاینات پزشک عمومی است.به گفته معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش، در مرحله دوم این طرح نیز در صورت ضرورت و برحسب نوع ارجاع، نوآموز جهت بررسی دقیق‌تر به پزشک متخصص یا سایر نیروهای تخصصی برای انجام معاینات تخصصی بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی به مرحله تخصصی ارجاع داده خواهد شد.

موارد مشکوک شناسایی به واحدهای ویژه معرفی می‌شوند

وی گفت: نوآموزانی که نیاز به ارزیابی تخصصی نداشته باشند، پس از دریافت شناسنامه سلامت در دبستان مورد تقاضای ثبت‌نام معرفی می‌شوند، اما نوآموزانی که در مرحله مقدماتی مشکوک به مشکل تشخیص داده شوند، پس از اجرای آزمون‌های تخصصی مورد نیاز و تعیین جایگاه آموزشی به واحد آموزشی ذی‌ربط معرفی خواهند شد.

هیثمی با بیان این‌که در پایگاه‌های سنجش برای هر نوآموز مبلغ 40 هزار ریال دریافت می‌شود و پایگاه‌ها حق دریافت هیچ گونه وجه دیگری را ندارند، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده امسال بیش از یک میلیون نوآموز در طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی شرکت کنند که با احتساب این تعداد، 100 درصد دانش‌آموزان شهری و روستایی در این طرح مورد سنجش قرار می‌گیرند.

به گفته هیثمی، طرح سنجش سال تحصیلی 89-88 برای حدود یک میلیون نوآموز در 823 پایگاه و 712 شهر و منطقه انجام خواهد شد.معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش با ارائه آمار و نتایج طرح سنجش سال تحصیلی گذشته، گفت: در سال گذشته از میان دانش‌آموزانی که در این طرح شرکت کردند 29 هزار و 874 نفر با مشکل بینایی به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند که از این تعداد 9300 نفر نیاز به عینک، 4202 نفر نیاز به درمان پزشکی و 600 نفر نیاز به اصلاح دید از طریق جراحی داشتند. همچنین 80 دانش آموز نیز به مدارس استثنایی معرفی شدند.

هیثمی تصریح کرد: همچنین در طرح سنجش سال گذشته 56 درصد دانش‌آموزان با مشکل دهان و دندان مواجه بودند.به گفته وی، حدود 16 هزار دانش آموز با مشکل شنوایی مواجه بودند که 1850 نفر به مشکل مجرای گوش،
2400 نفر درمان پزشکی، 2400 نفر شستشوی گوش، 850 نفر هم مشکل شنوایی یک طرفه و 1660 نفر با کاهش فرکانس گوش مواجه بودند.معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش در پایان با تاکید بر جدی گرفتن طرح سنجش سلامت نوآموزان از سوی والدین، اضافه کرد: شرط اصلی نام‌نویسی از نوآموزان در مدارس ارائه شناسنامه سلامت است که در پایگاه‌های سنجش تکمیل می‌شود که این شناسنامه سلامت در پرونده پرورشی و تربیت بدنی دانش‌آموزان بایگانی خواهد شد، لذا والدین باید به این مساله توجه ویژه داشته باشند و از این فرصت طلایی که با حداقل هزینه انجام می‌شود، استفاده کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر