jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۳۴۸۳   ۲۳ آذر ۱۳۸۲  |  ۲۲:۲۵

کمیسر سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مستقر در خراسان و گلستان گفت : پس از پایان برنامه بازگشت اتباع افغانی و عراقی از ایران به کشورشان ، دیگر واژه پناهنده نخواهیم داشت.

یوهانس واندکلاو در محل دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استان گلستان افزود: اتباع یادشده تا پایان سال 83 مهلت دارند ایران را ترک کنند و پس از این مهلت ، ما هیچ کمکی به آنان نخواهیم کرد. به گفته وی ، از اوایل سال 2002 ، برنامه بازگشت اتباع خارجی با تاسیس 11مرکز ثبت نام شروع شده که در پایان سال 2004 این برنامه به پایان می رسد. وی خاطرنشان کرد: هدف از این برنامه بازگشت داوطلبانه اتباع است که با توجه به این برنامه ، هزینه بازگشت اتباع افغانی تا مرز دوغارون تامین و کمکهای قابل قبولی به آنان پرداخت می شود. واندکلاو با اشاره به تفاوت شرایط اتباع عراقی و افغانی یادآور شد: اگرچه عراقی ها نیز مانند افغانی ها برای بازگشت از کمکهای سازمان ملل متحد برخوردار می شوند ؛ اما آنان برخلاف اتباع افغانی در اردوگاه های مرزی حضور دارند. وی ادامه داد: خیلی از پناهندگان عراقی به کشورشان بازگشته اند و مابقی نیز بتدریج به کشورشان بازمی گردند. به گفته وی ، سازمان ملل متحد هیچ گونه مسوولیتی را پس از پایان مهلت بازگشت اتباع به عهده نمی گیرد و آنان شهروند عادی محسوب می شوند. وی خاطرنشان کرد: با کاهش کمکهای بهداشتی و آموزشی خود به اتباع افغانی در داخل ایران ، آنها را به افغانستان انتقال داده ایم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر