jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۳۱۴۷   ۱۷ آذر ۱۳۸۲  |  ۲۲:۱۲

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : براساس آخرین آمار منتشر شده ، پس از عواملی چون تصادفات رانندگی ، سرطان ، ایدز ، بیماری های قلبی - عروقی ، اشتباهات پزشکی عامل مهم دیگر مرگ و میر در جهان است.

دکتر مهری پایدار در کنگره بین المللی زنان ، زایمان و مامایی افزود: امروزه با همه پیشرفت هایی که در علوم و تجهیزات و فناوری صورت گرفته ، متاسفانه هنوز اشتباهات پزشکی از مشکلات عمده در دنیاست . وی گفت : براساس آمار منتشره ، 44 تا 98 هزار بیمار در بیمارستان های امریکا جان خود را به علت اشتباهات پزشکی از دست می دهند؛ ولی اطلاعات دقیقی در این ارتباط در کشور وجود ندارد. دکتر پایدار با بیان این که 20 درصد این مرگها ناشی از نوشتن نسخه غلط و تجویز نامناسب داروست ، افزود: برخی از این مرگها ناشی از اشتباهات جراحی است که 75 درصد آن به علت محل عمل نادرست ، 13 درصد انتخاب نادرست بیمار و 11 درصد به دلیل مسیر درمان اشتباه است . این متخصص زنان و زایمان با اشاره به این که 19 درصد این اشتباهات در موارد اورژانسی ، 16 درصد در بیماران با مشکلات فیزیکی و 13 درصد در جراحی های پیچیده رخ می دهد، خاطرنشان کرد: ثبت اطلاعات صحیح و دقیق در پرونده بیمار، رفع هرگونه شک و شبهه در حین انجام عمل و آگاه کردن بیمار از روند بیماری ، از راههای کم هزینه برای کاهش اشتباهات پزشکی است . دکتر پایدار یکی از مشکلات عمده مطرح شده در جامعه پزشکی را نوشتن نسخه های غلط دارویی دانست و گفت : عموما هنگام نوشتن دارو ، دوز (مقدار) دارو مشخص نشده و اطلاعات درستی در ارتباط با حساسیت بیمار به دارو قبل از نوشتن نسخه کسب نمی شود. وی تصریح کرد: جراحان باید در اتاق های عمل فرهنگ سنتی را کنار بگذارند و با تمام اعضای جراحی ، کار گروهی مشترکی داشته باشند تا از میزان بروز اشتباهات کاسته شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها