jamejamonline
ایام عمومی کد خبر: ۳۱۹۹۹ ۲۶ آبان ۱۳۸۲  |  ۰۴:۱۴

جام جم آنلاین: 471 سال پیش در روز 16 نوامبر 1532 میلادی ، فرانسیسکو پیزارو ماجراجوی اسپانیایی با خدعه و نیرنگ ، ناجوانمردانه آتاهو آلپا امپراتور اینکا را به اسارت درآورد.

 history1

فرانسیسکو پیزارو یک سرباز خشن و بی سواد اسپانیایی ، پس از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب ، زادگاه خود منطقه استرامادورا در اسپانیا را ترک کرد و به قصد ماجراجویی روانه دنیای جدید شد.
پیزارو با فرد دیگری به نام دیه گو آلماگرو که شخصیتی مشابه داشت شریک شد و به اکتشاف ساحل غربی آمریکای جنوبی پرداخت.

 history5

آنها پس از مدتی برای کشف سرزمین های جدید از حمایت شارل کن امپراتور اسپانیا برخوردار شدند و دستور یافتند امپراتوری قوم اینکا در قلب کوهستان های آند را تصرف کنند.
به این ترتیب بود که پیزارو وآلماگرو با 183 ماجراجوی دیگر اسپانیایی و 37 راس اسب در ساحل شمالی پرو از کشتی پیاده شدند.
این گروه کوچک به قصد دیدار با امپراتور قوم اینکا راه کوههای آند را در پیش گرفتند.

 history7

در راه ، پیزارو از وجود معادن غنی طلا و نقره در این سرزمین آگاه گردید و در عین حال مطلع شد میان آتاهوآلپا امپراتور اینکا و بردارش هواسکار اختلاف به وجود آمده و هواسکار دست به شورش زده است.
پیزارو حیله گر از رقابت دو برادر سود جست و پیشنهاد میانجی گری داد.

 history3

وی از آتاهوآلپا دعوت کرد برای پایان یافتن این اختلاف در منطقه کاخامارکا به دیدارش بیاید.
در روز 16 نوامبر سال 1532 میلادی ، آتاهوآلپا با همراهان خود وارد منطقه کاخامارکا شد.به محض ورود ، کشیش اسپانیایی به دستور پیزارو به سوی آتاهوآلپا می رود و با نشان دادن صلیب از او می خواهد که مسیحی شود.
امپراتور از همه جا بی خبر صلیب را پس می زند ، در این هنگام کشیش به سبک انگیزاسیون به سوی پیزارو برگشته و می گوید:تو آمرزیده می شوی.

 history6

با دادن این علامت ، سواران اسپانیایی که در پشت خانه ها پنهان شده بودند به آتاهوآلپا یورش می آورند و سایر اسپانیایی ها با توپ و سلاح آتشین بومیان اینکا را قتل عام می کنند.هزاران بومی اینکا در آن روز به قتل می رسند.
به این ترتیب در روز 16 نوامبر سال 1532 میلادی ، فرانسیسکو پیزارو ناجوانمردانه آتا هوآلپا امپراتور اینکا را به اسارت درمی آورد.
در جریان ماه ها اسارت ، اتباع امپراتور برای نجات وی محموله های طلا و نقره را برای پیزارو به همراه می آورند که ارزش آنها معادل بیش از 5/4 میلیون دوکات اسپانیایی بود.

 history10

اما پیزارو پس از دریافت خونبها ، آتاهوآلپا را در دادگاه انگیزاسیون محاکمه می کند و در پایان آتاهوآلپا محکوم به زنده سوختن در آتش می شود.
اما پیزارو که شاید برای نخستین بار اندکی رحم نشان می دهد به بریدن سر امپراتور در سلولش اکتفا می کند.
دژخیمان پیزارو در روز 29 اوت سال 1533 میلادی سر آتاهوآلپا را در سلولش از بدن جدا می کنند و امپراتوری اینکا که قرن ها بر سلسله جبال آند فرمان می راند و یک تمدن درخشان را ایجاد کرده بود ، سرنگون می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: