طراحی و اجرای چله کشی سه بعدی و بافت تابلو فرش آن برای اولین بار در هنر قالی دستباف در کشور انجام شده است که پدیده ای نو و گرانمایه در هنر اصیل ایرانی است.
کد خبر: ۳۱۲۳۹۶
 طراح " طرح چله کشی سه بعدی در هنر تابلوی فرش ایران " امروز در گفت و گو با ایرنا گفت: چارچوب و چله کشی دار قالی طی سالیان متمادی سیر یکنواخت و مشابهی را در هنر ارزشمند قالی دستباف طی کرده است.

عزیز دوست نو شفق که در بیست و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم نوآوری را کسب کرد، افزود: این طرح ضمن رعایت اصل سنت چله کشی دار قالی، در ابعاد هندسی آن تغییر ساختاری ایجاد کرده که منجر به برجسته شدن طرح قالی می شود.

وی در تشریح این طرح افزود: این طرح بر اساس محاسبات هندسی و ریاضی انجام و بر اساس نمودار محاسبه می شود.

این کارشناس در ادامه گفت: دراین روش هشت زاویه در تابلو مشخص و برای بافت یکی از زاویه ها انتخاب و براساس آن کار بافت انجام می شود که در نهایت طرحی به حالت سه بعدی به دست می آید.

شفق افزود: البته با بکار گیری محاسبات ریاضی مشخص می شود که چه نخی بعد از چند بافت باید حذف و یا اضافه شود و در واقع تفاوت این طرح نسبت به روش سنتی قالی بافی درهمین بخش است که بعد از انجام آن طرحی سه بعدی به دست می آید.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر موزه فرش ایران خواهان اثر سه بعدی است که بر این اساس طراحی شده افزود: طراحی، بافت و تکمیل کردن این طرح حدود 51 ماه زمان برده است.

مواد سازنده این طرح ، ابریشم و کرک است و برای رنگرزی الیاف آن نیز از رنگ های گیاهی استفاده شده است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها