jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۵۳۲۵   ۲۸ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۵

قانون انتخابات جدید عراق از سوی شورای ریاست‌جمهوری وتو شد

بازگشت جنجال انتخاباتی عراق به نقطه اول

گروه بین‌الملل: قانون انتخابات جدید عراق که اوایل ماه جاری پس از هفته‌ها جنجال در پارلمان عراق به تصویب رسید با مخالفت شورای ریاست‌جمهوری در ایستگاه آخر متوقف شد و حتی ممکن است به نقطه آغازین بازگردد. به گزارش شبکه خبری الجزیره، طارق الهاشمی، معاون رئیس‌جمهور عراق و یکی از 4 عضو شورای ریاست‌جمهوری روز گذشته با حضور در نشستی خبری در بغداد، از وتوی قانون جدید انتخابات توسط این شورا به دلیل مخالفت با برخی بندهای آن خبر داد.

الهاشمی با تاکید بر این که به 4 تا 5 بند از قانون جدید ایراد وارد است به عنوان نمونه به نادیده گرفته شدن حق عراقی‌های جلای وطن کرده در قانون جدید اشاره کرد و از لزوم بازنگری در آن گفت. او تاکید کرد قانون را به طور کلی قبول دارد اما بندهایی از آن حاوی اشکالاتی است. قانون جدید انتخابات از مهاجران عراقی خارج از کشور سخن به میان نیاورده و زمانی که از مهاجران صحبت می‌کند مقصود مهاجران داخلی است. علاوه بر آن برای مهاجران 5 درصد از کل آرا درنظر گرفته شده که با توجه به جمعیت حداقل 2 میلیونی پناهجویان جلای وطن کرده و آوارگان داخلی، این درصد منطقی نیست.

اگر این قانون طی روزهای آینده به تصویب نهایی نرسد انتخابات پارلمانی ژانویه آینده بر اساس قانون انتخابات کنونی برگزار خواهد شد که درآن مردم به فهرست‌های ارائه شده از سوی احزاب و جناح‌ها (فهرست بسته) به جای انتخاب مستقیم نمایندگان (فهرست باز) رای می‌دهند.

مشکل اینجاست که مرجعیت شیعه عراق و برخی احزاب و جناح‌ها با این استدلال که سیستم بسته تامین کننده حقوق مردم نیست با آن مخالفت کرده و گفته‌اند در صورت اعمال این سیستم، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

اعتراض پارلمان

سلیم الجبوری، معاون کمیسیون حقوقی پارلمان عراق از اقدام هاشمی در وتوی قانون جدید انتخابات ابراز تاسف کرد.

الجبوری با اشاره به وتوی قانون انتخابات از طرف هاشمی هشدار داد وگفت: توی این قانون، دیگر فراکسیون‌های پارلمان را به پافشاری بر خواسته‌هایشان ترغیب خواهد کرد و باعث بروز بحران خواهد شد.

او بدون اشاره به موارد مورد نظر هاشمی که باید بازنگری قرار شود،‌ تاکید کرد: بررسی اصلاحات مورد نظر هاشمی زمانبر است و به همین دلیل پارلمان امیدوار است وی در مطالبات خود تجدیدنظر کند.

دعوت حکیم از بعثی‌ها

عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق روز گذشته تاکید کرد بعثی‌های عراق جزئی از کشور هستند و باید به روند سیاسی بازگردند.

حکیم در نشستی خبری در سفارت عراق در امان، پایتخت اردن گفت: امیدوارم که انتخابات آتی نتایجی را در بر داشته باشد که به برقراری ثبات و مشارکت واقعی اقشار مختلف عراق در روند سیاسی منجر شود. وی افزود: موفقیت انتخابات آتی عراق به مشارکت تمامی گروه‌ها از جمله بعثی‌ها بستگی دارد.

به اعتقاد حکیم، بعثی‌ها جزئی از عراق هستند که باید از حقوق خود به طور کامل برخوردار باشند و ملت عراق باید این پرونده را یکبار برای همیشه ببندد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر