jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۹۲۷۵   ۳۰ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۲:۱۰

رئیس کنگره نفرولوژی ، دیالیز و پیوند کلیه ایران گفت : سالانه 4هزار نفر در ایران ، کلیه های خود را از دست می دهند و 3هزار بیمار جدید به مراکز دیالیز اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار ما ، دکتر علی نوبخت حقیقی افزود: مهمترین عامل مشکلات و بیماری های کلیوی در ایران فشار خون و دیابت است . در حال حاضر 7/6 درصد جمعیت ایران دچار بیماری دیابت هستند که به طور قطع یک سوم آنها درگیر بیماری های کلیوی خواهند شد. همچنین 20میلیون نفر از جمعیت کشور مبتلا به نارسایی های فشار خون هستند که این وضعیت خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را تشدید می کند. دبیر انجمن نفرولوژی ایران خاطرنشان کرد: در ایران به ازای هر یک میلیون انسان ، هر سال 45نفر کلیه شان را از دست می دهند و 4500نفر در یک میلیون نفر دچار نارسایی های کلیوی می شوند. دکتر نوبخت حقیقی تصریح کرد: مهمترین عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی و تشدید این بیماری ها چاقی ، مصرف دخانیات ، رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد نمک است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو