jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۹۰۳۳   ۲۵ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۲:۳۶

سعود الفیصل ، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روابط کشورش را با جمهوری اسلامی ایران ممتاز توصیف کرد و گفت : چالشهای منطقه تاثیری بر روابط تهران و ریاض ندارد.

وی در مذاکرات رسمی با سید کمال خرازی ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جده افزود: تهدید علیه کشورهای اسلامی فزونی یافته است و باید با حکمت و مشورت های مستمر با این تهدیدها مقابله و یا آنها را خنثی کرد. وزیر خارجه عربستان ، بحران فلسطین و وضعیت عراق را از مهمترین چالشهای منطقه نام برد و خاطرنشان کرد: نشست های چند جانبه ای که در گذشته با ایران برگزار شده و نتایج بسیار مفیدی نیز داشته است ، باید ادامه یابد و چنین اقدام هایی در دستور کار قرار گیرد. سعود الفیصل بر همین اساس همکاری ریاض و تهران در مجامع بین المللی و سازمان های منطقه ای و همچنین سازمان کنفرانس اسلامی را پراهمیت دانست . وی تصریح کرد که کشورش علاقه مند است با هماهنگی ایران به موضوعات اصلی جهان اسلام بپردازد تا در این مقطع حساس ، همگرایی در روابط کشورهای اسلامی بیش از گذشته تقویت شود. کمال خرازی نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهاد همتای سعودی خود، اجلاس آتی سازمان کنفرانس اسلامی در مالزی را مهم توصیف کرد و افزود: این همایش باید نتایج ارزنده ای برای جهان اسلام در پی داشته باشد. وی با اشاره به این که ایران و عربستان در قبال چالشها و تحولات منطقه مسوولیت های سنگینی را به عهده دارند، گفت : آنچه در این شرایط مهم است ، داشتن بینش عمیق و پیش بینی تحولات است تا برخورد با حوادث منفعلانه نباشد. وی با تشریح دیدگاه های ایران در خصوص سیاست یکجانبه امریکا گفت : واشنگتن برای دیگران مشکل و مشغولیت های فرضی به وجود آورده و در برابر آنها به تهدید و ارعاب متوسل می شود که کشورها باید با تدبیر در برابر نیرنگ های امریکا ایستادگی کنند. وزیر خارجه ایران از خروج نیروهای اشغالگر، حفظ وحدت مردم عراق و شرکت تمام اقشار این کشور در حکومت آینده به عنوان مصلحت عراق یاد کرد و افزود: باید متناسب با این مصلحت ها، مردم عراق تحرک و فعالیت کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر