jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۹۲۲۰   ۳۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

طراحی ساختمان با توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی به شما کمک می‌کند که در هزینه‌های انرژی به میزان قابل‌‌توجهی صرفه‌جویی کرده و در تابستان و زمستان، دمای مطلوبی در منزل احساس کنید، همچنین منابع محیط‌زیستی نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای با کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای حفاظت می‌شوند.

طراحی ساختمان با توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی از نور و گرمای خورشید کمک می‌گیرد و با این خصیصه، منزل شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم و روشن نگه می‌دارد.در انتخاب مصالح ساختمان دقت کنید دیوار‌ها و کف (دیوارهای آجری و کف موزائیک یا سنگ) می‌توانند دما را ثابت نگه دارند. این حالت برای ساختمان‌هایی که پنجره‌های جنوبی دارند، بسیار بهتر است. همچنین مصالح سبک مانند دیوارهای چوبی و پلاستیکی (‌مصالح پیش‌ساخته) فرصت سریع گرم و سرد شدن را به اتاق‌ها می‌دهند. این ویژگی برای مکان‌هایی که گاها استفاده می‌شود، مناسب است. اگر داخل ساختمان، خوب عایق‌کاری شده باشد، مصالحی که برای نمای ساختمان استفاده می‌شود، نقش چندانی بر مصرف انرژی ندارند؛ البته غیر از نماهای سنگی که باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرند. طراحی داخل ساختمان و اتاق‌ها نیز بسیار اهمیت دارد؛ به طوری که قسمت‌هایی از منزل که زیاد از آنها استفاده می‌کنید، مانند اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن را در قسمت جنوبی ساختمان قرار دهید.اگر فضای کافی برای تمام موارد بالا وجود نداشت، اتاق نشیمن را حتما در جنوب ساختمان قرار دهید.فضای داخل ساختمانتان را با توجه به استفاده مشابه از آنها طبقه‌بندی کنید و آنها را با درهای داخلی پیش‌ساخته از هم جدا کنید. سعی کنید تا آنجا که امکان دارد فضای قسمت نشیمن کوچک‌تر باشد و همچنین سقف آن را کوتاه‌تر بسازید. بهتر است ارتفاع سقف در این قسمت حدود 7/2 متر باشد. این کار به منظور کاهش مصرف سوختی که برای گرمایش استفاده می‌شود، پیشنهاد می‌شود. اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها نیز در کنترل مصرف انرژی نقش مهمی دارد، اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها باید با توجه به محل قرارگیری زمین ساختمان و نوع مصالح ساختمانی، طراحی و نصب شوند. سرمایش مناسب در تابستان‌ها با استفاده از پنجره‌های بازشو قابل حصول است. استفاده از سایه‌بان نیز در مقابل پنجره پیشنهاد می‌شود. فضاسازی اطراف ساختمان نیز باید مورد توجه کارشناسان طراحی ساختمان قرار گیرد. استفاده از درخت‌های بلند در فضای اطراف ساختمان اجازه استفاده از نور خورشید در زمستان و سایه در تابستان‌ها را به شما می‌دهند و این امر در کنترل دما و مصرف انرژی، نقش مهمی دارد.

مسعود ابوال‌شیخی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر