jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۹۲۲۰ ۳۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

طراحی ساختمان با توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی به شما کمک می‌کند که در هزینه‌های انرژی به میزان قابل‌‌توجهی صرفه‌جویی کرده و در تابستان و زمستان، دمای مطلوبی در منزل احساس کنید، همچنین منابع محیط‌زیستی نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای با کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای حفاظت می‌شوند.

طراحی ساختمان با توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی از نور و گرمای خورشید کمک می‌گیرد و با این خصیصه، منزل شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم و روشن نگه می‌دارد.در انتخاب مصالح ساختمان دقت کنید دیوار‌ها و کف (دیوارهای آجری و کف موزائیک یا سنگ) می‌توانند دما را ثابت نگه دارند. این حالت برای ساختمان‌هایی که پنجره‌های جنوبی دارند، بسیار بهتر است. همچنین مصالح سبک مانند دیوارهای چوبی و پلاستیکی (‌مصالح پیش‌ساخته) فرصت سریع گرم و سرد شدن را به اتاق‌ها می‌دهند. این ویژگی برای مکان‌هایی که گاها استفاده می‌شود، مناسب است. اگر داخل ساختمان، خوب عایق‌کاری شده باشد، مصالحی که برای نمای ساختمان استفاده می‌شود، نقش چندانی بر مصرف انرژی ندارند؛ البته غیر از نماهای سنگی که باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرند. طراحی داخل ساختمان و اتاق‌ها نیز بسیار اهمیت دارد؛ به طوری که قسمت‌هایی از منزل که زیاد از آنها استفاده می‌کنید، مانند اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن را در قسمت جنوبی ساختمان قرار دهید.اگر فضای کافی برای تمام موارد بالا وجود نداشت، اتاق نشیمن را حتما در جنوب ساختمان قرار دهید.فضای داخل ساختمانتان را با توجه به استفاده مشابه از آنها طبقه‌بندی کنید و آنها را با درهای داخلی پیش‌ساخته از هم جدا کنید. سعی کنید تا آنجا که امکان دارد فضای قسمت نشیمن کوچک‌تر باشد و همچنین سقف آن را کوتاه‌تر بسازید. بهتر است ارتفاع سقف در این قسمت حدود 7/2 متر باشد. این کار به منظور کاهش مصرف سوختی که برای گرمایش استفاده می‌شود، پیشنهاد می‌شود. اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها نیز در کنترل مصرف انرژی نقش مهمی دارد، اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها باید با توجه به محل قرارگیری زمین ساختمان و نوع مصالح ساختمانی، طراحی و نصب شوند. سرمایش مناسب در تابستان‌ها با استفاده از پنجره‌های بازشو قابل حصول است. استفاده از سایه‌بان نیز در مقابل پنجره پیشنهاد می‌شود. فضاسازی اطراف ساختمان نیز باید مورد توجه کارشناسان طراحی ساختمان قرار گیرد. استفاده از درخت‌های بلند در فضای اطراف ساختمان اجازه استفاده از نور خورشید در زمستان و سایه در تابستان‌ها را به شما می‌دهند و این امر در کنترل دما و مصرف انرژی، نقش مهمی دارد.

مسعود ابوال‌شیخی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر