jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۷۸۰ ۲۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: روزگاران نه چندان دور آنقدر شمار بیماری سرطان محدود بود که مادر‌بزرگ‌های ما از این بیماری به عنوان «اسمش را نیار» یاد می‌کردند، حالا آمار سرطان در کشور به جایی رسیده که رئیس انجمن سرطان ایران با اظهار نگرانی، از رشد فزاینده بیماران سرطانی به عنوان یک‌سونامی ناگهانی نام می‌برد. دکتر عبدالله فضلعلی‌زاده روز گذشته در پنجمین همایش سرطان ایران در سالن همایش‌های رازی تاکید کرد: مسوولان و برنامه‌ریزان نظام سلامت کشور باید توجه ویژه‌ای به این مساله داشته باشند.

وی اظهار کرد: سرطان به عنوان یکی از معضلات جامعه بشری با تهدید انسان‌ها در تمام گروه‌های سنی، سبب خسارات جانی و مالی فراوانی می‌شود که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با اشاره به آمارهای جهانی که حکایت از یک رشد فزاینده انواع سرطان‌ها در تمام جوامع بشری دارد، افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی سیاستگذاران کشورها در دهه‌های اخیر، افزایش هزینه‌های درمان سرطان است.

فضلعلی‌زاده گفت: بررسی‌هایی که از میزان مراجعه بیماران به سرطان‌شناسان در بین سال‌های 1998 تا 2003 صورت گرفته است، نشان می‌دهد که تعداد بیماران از 11‌میلیون و 800 هزار نفر در سال 2005 به 18‌میلیون و 200 هزار نفر در سال 2020 خواهد رسید.

وی با تاکید بر نیاز جامعه برای افزایش تربیت آنکلوژیست (سرطان‌شناس) افزود: متاسفانه با کمبود نیروی متخصص بخصوص آنکلوژیست در کشور مواجه هستیم که این موضوع باید در برنامه‌های سیاستگذاران کشور مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

وی گفت: پول‌هایی که در بخش درمان بیماران سرطانی هزینه می‌شود، می‌بایست در تشخیص بیماری به کار گرفته شود. زیرا، پیشگیری و غربالگری از جمله مسائل مهمی است که در کنترل این بیماری باید به آن پرداخت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر