jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۷۶۷   ۲۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۰

گروه سیاسی: همزمان با خجسته سالروز میلاد حضرت معصومه سلام‌الله علیها، هزاران نفر از بانوان قرآن‌پژوه و فعال قرآنی، دیروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حضور برجسته و شگفت‌انگیز بانوان ایرانی در عرصه‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی بویژه حوزه مسائل قرآنی را از دستاوردها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی دانستند و تاکید کردند: جهتگیری همه فعالیت‌های قرآنی باید به سمت ظهور و بروز عملی آموزه‌ها و دستورات قرآنی در جامعه و رفتارهای فردی و جمعی باشد و این هدف جز با آشنایی صحیح آحاد جامعه با مفاهیم و معانی قرآن و هدایت پژوهش‌های قرآنی در این مسیر، امکان‌پذیر نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که نگاه غرب به زن، نگاه غلط، ابزاری و اهانت‌آمیز است، افزودند: اسلام، برای زن احترام و شخصیت قائل است و زمینه بروز استعدادهای فراوان بانوان در سطوح مختلف خانواده، جامعه و بین‌المللی را به منظور کسب علم و دانش، تحقیق و پژوهش و تربیت و سازندگی فراهم می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کمیت بسیار زیاد بانوان ایرانی در عرصه قرآن‌پژوهی را بسیار ارزشمند و در جهان اسلام کم‌نظیر خواندند و درخصوص بروز عملی مفاهیم قرآن در جامعه خاطرنشان کردند: جامعه ایران به دلیل فاصله بسیار زیاد با قرآن در دوران طاغوت، عقب‌ماندگی‌هایی از لحاظ تدبر در قرآن و ظهور عملی دستورات قرآن در زندگی فردی و جمعی دارد که باید تلاش شود این عقب‌ماندگی‌ها برطرف شوند.

ایشان اساسی‌ترین کار برای قرآنی شدن یک جامعه را شکل‌گیری نظام مبتنی بر دستورات قرآن و اسلام دانستند و افزودند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موارد عمل به قرآن بود که انجام شد و این حقیقت واضح و بدیهی غالبا مورد غفلت قرار می‌گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی، بهترین زمینه عملی را برای سازندگی قرآنی به وجود آورده است و باید تلاش شود در این چارچوب، رفتارهای فردی، خانواده، مدیریتی، سازمانی، سیاسی، بین‌المللی و رفتارها در مراکز آموزشی، عملی و تحقیقاتی براساس اسلام و قرآن شکل گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لازمه رسیدن به چنین هدف والایی را آشنایی صحیح آحاد مردم با مفاهیم و معانی قرآنی دانستند و خاطرنشان کردند: جهتگیری پژوهش‌های قرآنی باید به سمت عینیت‌بخشی دستورات قرآن در جامعه و زندگی مردم باشد.

مقدمات و شرایط مورد نیاز برای پژوهش در قرآن، محور دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و افزودند: پژوهنده قرآن باید از نظر روحی و درونی زمینه پذیرش حقیقت ناب قرآن را داشته باشد؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است پژوهش در قرآن، در جهت مخالف آن استفاده شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین این موضوع خاطرنشان کردند: اگر دل پاکیزه نباشد، نتیجه آن می‌شود که از قرآن برای کوبیدن اسلام و جمهوری اسلامی و فضائلی که نظام اسلامی در اختیار ما قرار داده است، استفاده می‌شود.

ایشان یکی دیگر از مقدمات پژوهش در قرآن را انس با قرآن و همچنین آشنایی با زبان عربی و مبانی اصول فقه دانستند و تاکید کردند: شیوه و متد علمی استفاده از قرآن در قرآن‌پژوهی بسیار مهم است و در این زمینه، شیوه علمای دین و فقها در استفاده از آیات و روایات، شیوه‌ای کاملا علمی و آزموده شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود، بار دیگر به موضوع علوم انسانی در دانشگاه‌ها و گلایه خود در این خصوص اشاره کردند و افزودند: مبنای علوم انسانی غرب که در دانشگاه‌های کشور به صورت ترجمه‌ای تدریس می‌شود، جهان‌بینی مادی و متعارض با مبانی قرآنی و دینی است؛ در حالی که پایه و اساس علوم انسانی را باید در قرآن جستجو کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از مسائل مهم و اصلی در قرآن‌پژوهی را استخراج مبانی علوم انسانی دانستند و تاکید کردند: اگر این کار انجام شود، پژوهشگران با استفاده از مبانی قرآنی و همچنین استفاده از برخی پیشرفت‌های علوم انسانی، می‌توانند بنای رفیع و مستحکمی را از علوم انسانی پایه‌گذاری کنند.

در این دیدار، جمعی از خواهران فعال قرآنی از دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی، دارالقرآن بسیج مستضعفین، دارالقرآن سازمان اوقاف و امور خیریه، جمعی از خواهران قرآن‌پژوه، استادان دانشگاه و طلاب خواهر حوزه علمیه و مربیان قرآنی آموزش و پرورش حضور داشتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر