jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۶۲۶ ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

با ارائه پیشنهادی از سوی سازمان میراث فرهنگی صورت می‌گیرد

مفاخر ایرانی در فهرست میراث معنوی یونسکو

گروه فرهنگ و هنر: با ارائه طرحی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به یونسکو، بزودی اسامی مفاخر فقید تاریخی کشورمان برای ثبت در فهرست میراث معنوی سازمان ملل به یونسکو ارسال می‌شود. به گزارش خبرنگار ما، مرتضی رضوانفر، مدیر تهیه پرونده‌های میراث معنوی ایران به یونسکو با اعلام این خبر از توجه و اهتمام مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت مفاخر علمی و هنری و ادبی کشورمان در فهرست میراث معنوی یونسکو خبر داد و افزود: متاسفانه اکنون در کنوانسیون میراث معنوی یونسکو تنها مفاخر زنده می‌توانند در فهرست میراث معنوی به ثبت برسند اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی پیشنهادی بزودی خواستار ثبت مفاخر بزرگ کشورمان مانند مولوی و ابوعلی سینا در این فهرست خواهد شد.

وی با اشاره به کنوانسیون یونسکو در ثبت مشاهیر زنده جهان امروز در فهرست میراث معنوی افزود: یونسکو اکنون مشاهیر و مفاخری را که زنده نیستند، در فهرست میراث معنوی به ثبت نمی‌رساند ولی ایران با این پیشنهاد می‌خواهد مشاهیر بزرگ کشورمان نیز که اکنون در قید حیات نیستند، در این فهرست جایی داشته باشند. به گفته وی، یونسکو از مشاهیر زنده که صاحب دانش، فن و مهارت خاصی هستند به عنوان کسانی یاد می‌کند که الگویی برای بشریت به شمار روند.

رضوانفر افزود: در کشور ما و در حوزه هنرهای سنتی می‌توان بی‌شمار اشخاصی را یافت که می‌توانند در فهرست میراث معنوی جهانی جایی داشته باشند. به گفته وی، استاد محمود فرشچیان یکی از برجسته‌ترین استادان نگارگری کشورمان که نامش در فهرست هنرمندان برجسته قرن بیستم نیز به ثبت رسیده است یکی از کسانی است که می‌تواند در این فهرست به عنوان میراث معنوی کشورمان به ثبت برسد. وی از کسانی که نامشان در این فهرست به عنوان مشاهیر زنده بشری به ثبت می‌رسد به عنوان گنجینه‌های بشری یاد کرد که به تمامی اقوام بشری تعلق داشته و به هیچ کشوری متعلق نیستند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز چندی پیش از ثبت اسامی مفاخر ایرانی ازجمله دانشمندان، شعرا، ریاضیدانان و منجمان در فهرست آثار جهانی یونسکو به عنوان اولویت‌های این سازمان در دولت دهم اشاره کرده بود. وی عنوان کرده بود که ثبت اسامی مفاخر ایرانی در این فهرست برای جلوگیری از تعرض دیگر کشورهای جهان به نام این مفاخر خواهد بود.

در اجلاسی که چندی پیش در امارات متحده عربی برگزار شد، نوروز و ردیف موسیقی دستگاهی به ترتیب به عنوان آثار فراملی و ملی کشورمان در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر