jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۳۸۶   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

در پنجمین روز جشنواره تئاتر ماه، 5 نمایش از شهرستان‌های گرگان، اردبیل، زاهدان، شهرکرد و فرخ‌شهر روی صحنه می‌روند. نمایش‌های «رستگاری در ساعت 25»، «نقل سرچشمه»، «تو چرا هیچی نمی‌گی»، «خیشخانه» و «مرداب در ماه» امروز به ترتیب ساعت 15 در تالار محراب، ساعت 17 در تماشاخانه مهر، ساعت 15/18 در تماشاخانه ماه، ساعت 30/19 در تالار اندیشه و ساعت 21 در تماشاخانه مهر اجرا می‌شوند.

بخش خیابانی این جشنواره هم امروز شاهد اجرای نمایش‌های «چند دقیقه در بهشت»، «سیاه‌تر از واکس سیاه»، «اعدام اینترنتی»، «یک معرکه»، «معرکه» و «مرگ موش» در محوطه باز تئاترشهر و حوزه هنری خواهد بود.

ضعف بازی‌ها و کارگردانی

با نگاهی به اجراهای 4 روز سپری شده جشنواره تئاتر ماه، آنچه بیش از هر چیز دیگر به چشم می‌آید، ضعف بسیاری از نمایش‌ها در 2 عرصه کارگردانی و بازیگری است. اگر چه این کاستی بیشتر در آثار ارائه شده از سوی هنرمندان شهرستان‌های کوچک دیده می‌شود، اما نبایداز خاطر دور داشت برای جشنواره‌ای که داعیه پشتیبانی از تئاتر چهار گوشه کشور و حتی نقاط دورافتاده را دارد، ضعف کارگردانی و بازیگری توجیه‌پذیر نیست.

به نظر می‌آید تجربه‌ چند روز گذشته ششمین جشنواره تئاتر ماه، این واقعیت را گوشزد می‌کند که مدیران و مسوولان برگزاری این رویداد هنری بهتر است در سال‌های آینده از کمیت آن بکاهند و با کاهش تعداد نمایش‌ها، وقت و توان بیشتری را در حوزه آموزش تئاتر شهرستان صرف کنند.

با این وجود و به‌رغم ناشناس بودن تعداد زیادی از گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره تئاتر ماه، استقبال مخاطبان از آثار روی صحنه رفته خوب بوده است. در این میان نمایش‌هایی که در تالار اندیشه و مهر اجرا شده‌اند، علاقه‌مندان بیشتری را جذب خود ساخته و با سالن آکنده از تماشاگر روبه‌رو شده‌اند.

شهرستانی‌ها در مسیر پیشرفت

در ارتباط با کیفیت آثار راه‌یافته به ششمین جشنواره تئاتر ماه، پای صحبت‌های 2 هنرمندی نشستیم که بازبینی و انتخاب نمایش‌های متقاضی را برعهده داشته‌اند.

عبدالحی شماسی، یکی از ارزیابان بخش صحنه‌ای با پذیرش این امر که برخی از گروه‌های راه‌یافته به جشنواره، کارهایی آماتوری را ارائه کرده‌اند، توضیح می‌دهد: در گزینش‌ بعضی کارها کمی گذشت کردیم و اجازه دادیم تا آنان با حضور در جشنواره و محک زدن خود با دیگر نمایش‌ها، ضعف‌های کارشان را بشناسند و در آینده بر سطح کیفی آثارشان بیفزایند.

این داور جشنواره با اشاره به این‌که نباید یک‌سویه به این ماجرا نگاه کنیم، می‌افزاید: باید توجه کنیم که چه کمبودها و اشکالات سخت‌افزاری و پشتیبانی در شهرستان‌ها وجود دارد و گروه‌ها و هنرمندان این مناطق با چه موانع و مشکلاتی برای اجرای یک نمایش دست و پنجه نرم می‌کنند.

دکتر رحمت امینی هم که یکی از اعضای هیات بازبینی این جشنواره بوده است، در این باره می‌گوید: قصد و هدف اصلی تئاتر ماه، به نمایش درآوردن توانایی‌های تئاتری کشورمان است که در این راستا اگر از شهرستان‌هایی که امکانات کمتری دارند، نمایش‌‌های ضعیف‌تری به جشنواره راه پیدا کنند، طبیعی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر