jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۸۴۷ ۲۵ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

در مراسم بزرگداشت مشکاتیان در شیراز تاکید شد

درویشی: هنرمندان شناسنامه‌ ‌هر کشور هستند

گروه فرهنگ و هنر: بزرگداشت پرویز مشکاتیان، آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور در شیراز برگزار شد. به گزارش ایسنا، در این مراسم محمدرضا درویشی که از سال 1353 خورشیدی همراه و همنشین مشکاتیان بوده است با اشاره به درگذشت این هنرمند گفت: باید قدر هنرمندان را تا زمانی که زنده هستند بدانیم، هنرمندان شناسنامه یک سرزمین هستند و اگر آنها را از جامعه جدا کنیم، جامعه سرگردان و بی‌ریشه‌ای بیش نخواهد ماند.

این آهنگساز و پژوهشگر موسیقی تاکید کرد: از دست دادن یک هنرمند ضایعه نیست، زیرا ضایعه قابل ترمیم و جبران است، از دست دادن یک هنرمند برای جامعه فاجعه است.

مولف دایره‌المعارف سازهای ایران با اشاره به این‌که مهم‌ترین وظیفه مسوولان این است که شرایط را برای فعالیت یک هنرمند طراز اول مهیا کنند، گفت: امروز مشکاتیان را اسطوره می‌خوانیم، اما چرا زمانی که زنده بود نگفتیم اسطوره است و قدرش را ندانستیم و چرا از زنده‌ها تجلیل نمی‌کنیم.

درویشی که سهم بسزایی در معرفی موسیقی نواحی ایران دارد، ادامه داد: مشکاتیان بزرگ مردی بود که مجبور شد 13 سال در کنج عزلت نشیند و از این رو اعتقاد دارم که روح پرویز همان 13 سال قبل مرد و جسمش آخر شهریور به خاک سپرده شد.

سیامک آقایی از شاگردان سنتور پرویز مشکاتیان نیز در این مراسم قطعاتی را اجرا کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر