jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۸۷۸۱۰   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۷:۳۴

وزیر نفت با حضور در هیئت مدیره شرکت گاز خواستار پیگیری و وصول مطالبات و بدهی‌های گازی صنایع، واحدهای پتروشیمی و نیروگاه‌ها به شرکت گاز شده است.

به گزارش مهر، سید مسعود میر کاظمی با حضور در هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران با بررسی مشکلات و چالشهای پیش روی توسعه صنعت پایین دستی گاز کشور، راهکارهایی را برای برون رفت از وضع موجود ارائه کرد.

با توجه به کسری حدود 4.3 میلیارد دلاری شرکت ملی گاز ایران برای اجرا و تکمیل طرحهای جدید و نیمه کاره گازی در بخش تاسیسات تقویت فشار، خطوط لوله و اصلاح شبکه گازی کشور در این مورد وزیر نفت در خصوص چگونگی تامین منابع مالی و مشارکت بیشتر شرکتهای گاز استانی در جذب منابع سرمایه ای تاکید کرده است.

اما با توجه به بدهی های چند میلیارد دلاری واحدهای پتروشیمی، صنایع و نیروگاههای کشور بابت عدم پرداخت گازبهای خود در این رابطه نیز میرکاظمی خواستار پیگیری و وصول مطالبات و بدهی های گازی این واحدهای صنعتی شده و اعلام کرده است: با اخذ این بدهی ها بخشی از مشکلات مالی پیش روی شرکت گاز برای تامین مالی و تکمیل طرحها مرتفع خواهد شد.

مصطفی کشکولی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نیز با تایید وجود بدهای های چند میلیارد دلاری واحدهای مختلف صنعتی به شرکت ملی گاز ایران بابت عدم پرداخت به موقع گازبها به خبرنگار مهر اعلام کرد: هم اکنون از نظر قانونی سازو کارهای مورد نیاز برای قطع واحدهای صنعتی بدهکار وجود دارد.

این عضو هیئت مدیره شرکت گاز با تاکید بر اینکه برای تحویل خوراک گازی به واحدهای پتروشیمی، صنایع و نیروگاه ها قراردادهایی منعقد شده است، تصریح کرد: اما در این مورد تاکنون با این واحدها مدارا شده اما در صورت ادامه وضع موجود ممکن است گاز برخی از این واحدهای صنعتی قطع شود.

پیش از این نیز عزیز الله رمضانی درباره بدهی‌های سایر شرکت‌ها از جمله واحدهای پتروشیمی به شرکت گاز با تاکید بر اینکه ما با مصرف کنندگان خود تعامل داریم، به مهر گفته بود: اما جز مقررات است که اگر مجتمع های پتروشیمی، نیروگاه ها و صنایع بخشی از بدهی های خود را پرداخت نکنند، می توانیم گاز آنها را قطع کنیم که امیدواریم کار به این مرحله نرسد.

در ادامه این نشست وزیر نفت بر ضرورت فرهنگ سازی و تدوین راهکارهای فرهنگی برای کاهش مصرف گاز طبیعی مشترکان به ویژه در فصول سرد سال تاکید کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر