jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۷۶۳۴   ۲۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۶:۲۸

کارشناسان هشدار دادند

انقراض ماهیان بزرگ تا سال 2048

زیست شناسان کانادایی پیش بینی کردند که تا سال 2048 تمام ماهیان بزرگی که از گوشت آنها در صنایع غذایی استفاده می شود منقرض می شوند.

وزن بسیاری از ماهیان بزرگ اقیانوسها و دریاها به 700 کیلوگرم و طول آنها به 4 متر می رسد. این ماهی ها که گوشت بسیار لذیذی دارند می توانند با سرعت بیش از 40 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند.

با وجود این به کمک دستگاه های رادار و کشتی های ماهیگیری مجهز ، این ماهی ها به سرعت شکار می شوند درحالی که صید این حیوانات آبزی بی رویه و کنترل نشده است.

اکنون محققان مرکز شیلات دانشگاه بریتیش کلمبیا در تازه ترین بررسی های خود نشان دادند که انسان در طول نیم قرن موجب کاهش 90 درصد از جمعیت ماهیان بزرگی شده است که در بازار با فروش بسیار بالایی مواجهند.

این دانشمندان پیش بینی کرده اند در صورتی که هیچ اقدامی برای مبارزه با این صید بی رویه انجام نشود تا سال 2948 تمام این ماهیان منقرض می شوند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند:«ماهی ها به شدت در معرض خطر هستند و اگر آنها در خطر باشند ما نیز در خطر خواهیم بود».

براساس گزارش ساینس دیلی، این محققان با بررسی الگوی صید ماهی از دهه 50 نشان دادند که این الگو از آغاز، جمعیت های ماهی نرم باله، شمشیر ماهی، ماهی هیک، حلوا ماهی و ماهی دیل ساکن نیمکره شمالی زمین را در معرض خطر قرار داده است سپس به تدریج این خطر متوجه ماهیان نیمکره جنوبی نیز شده است به طوری که در سالهای اخیر بسیاری از شکارچیان برای کشف گونه های جدید و ناشناخته به آبهای اقیانوس منجمد جنوبی نیز هجوم برده اند.

به گفته این دانشمندان، بر پایه اطلاعات سازمان خواروبار جهانی (فائو) در سال 1950 در دنیا 20 میلیون تن صدف خوراکی و ماهی صید شده است. این رقم در سال 1980 به 90 میلیون تن رسید و از آن زمان تاکنون این رقم ثابت مانده است.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو