jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۸۷۵۸   ۱۷ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۱:۴۷

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی انرژی هسته ای پیش از آغاز به کار نشست شورای حکام این موسسه در وین اعلام کرد: جامعه بین الملل به این نتیجه رسیده است که نباید مساله هسته ای ایران را به یک مساله جهانی تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری ها، علی اکبر صالحی با تاکید بر این که مسائل موجود میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی باید به آرامی حل و فصل شود در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر در وین مبنی بر این که آیا دولت ایران اجازه خواهد داد تا تعداد بیشتری از بازرسان از تاسیسات هسته ای این کشور بازدید کنند، گفت : نیازی به اجازه دادن نیست ، زیرا بازرسان هر ماه از مرکز هسته ای ایران در نطنز بازرسی می کنند. موضع نماینده کشورمان در سازمان بین المللی انرژی هسته ای درباره «حل و فصل آرام» مساله هسته ای ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی اعلام شد که خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از وین به نقل از یک دیپلمات ناشناس گفت : امریکا و انگلیس در نشست شورای حکام (هیات اجرایی) آژانس بین المللی در صدد صدور قطعنامه ای علیه ایران هستند. این دیپلمات اعلام کرد: در این قطعنامه از ایران خواسته خواهد شد که بدون هیچ پیش شرطی ، پروتکل الحاقی را امضا کند و اطلاعات کامل در زمینه فعالیت های هسته ای خود را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد. وی با تاکید بر این که امریکا و انگلیس معتقد به اتلاف وقت و طولانی کردن روند امضای پروتکل الحاقی از سوی ایران هستند، گفت : نمایندگان این دو کشور برای همراهی و موافقت دیگر اعضای شورای حکام ، فعالیت ها و رایزنی های خود را آغاز کرده اند. این دیپلمات ناشناس گفت : این قطعنامه را انگلیسی ها تدوین کرده اند. بنابراین گزارش ، تلاش امریکا برای صدور قطعنامه ای علیه ایران در حالی انجام می شود که رایزنی واشنگتن برای ارجاع پرونده هسته ای کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل با عدم استقبال دیگر کشورها مواجه شده و شکست خورده است . خبرگزاری فرانسه نیز از وین گزارش داد: محمد البرادعی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در افتتاحیه نشست شورای حکام این موسسه تصریح کرد: ایران باید فهرستی از همه تجهیزات و ترکیباتی را که وارد و اعلام کرده ، آنها آلوده شده اند، ارائه کند. وی گفت : امضای پروتکل الحاقی 2+93 از سوی ایران به بازرسان این آژانس اقتدار بیشتری را برای بازرسی های دقیق تر خواهد داد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر