jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۸۷۵۶۱   ۲۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۲:۰۸

نشست سه جانبه ایران، آژانس و فروشندگان سوخت راکتور تهران فردا دوشنبه در وین برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این نشست دوشنبه بعد و سه‌شنبه (27 و 28 مهر) در وین برگزار می‌شود.

آمریکا و روسیه پیشنهاد دهندگان اولیه فروش سوخت به ایران بودند و پس از آن نیز فرانسه تقاضای شرکت در این معامله را داده است.

بر اساس توافق «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با «محمد البرادعی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (12 مهرماه در تهران) در خصوص تامین سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران قرار است ایران اورانیوم 5/3 درصد داده و اورانیوم 20 درصد را برای این رآکتور تامین کند.

«علی اصغر سلطانیه» نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این گفته بود که این نشست متعاقب درخواست ایران از آژانس برای تامین سوخت راکتور تهران و اعلام آمادگی کشورهای مذکور می‌باشد ولی جزییات فنی و ابعاد موضوع در جلسه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی در این باره گفته بود، بدیهی است که در همه‌ی موارد آژانس نقش هماهنگی و سپس نظارت بر مواد هسته‌ای مربوطه را عهده‌دار خواهد بود.

نماینده ایران در آژانس اعلام کرد که کلیه ابعاد فنی، حقوقی و قراردادی تامین سوخت راکتور تهران در نشست 19 اکتبر مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی همچنین توصیه کرد که از هرگونه پیشداوری درباره این نشست خودداری شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر