jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۱۰۵ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

گروه فرهنگ و هنر: در پی گمانه‌زنی و تعیین حریم یکی از تپه‌های تاریخی استان خراسان رضوی بقایای یک شهر پارتی در شهرستان درگز شناسایی شد.

محسن لشگری،رئیس سازمان میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: طول این شهر 1300 متر عرض آن در ضلع شمال شرقی 150 متر و در ضلع جنوب غربی 450 متر است. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی، وی مصالح به کار رفته در ساخت این شهر را خشت و کاهگل عنوان کرد و افزود: آثار معماری نمایان شده در گمانه‌ها موید این است که در این محوطه تاریخی با یک شهر از پیش طراحی شده روبه‌رو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هیات باستان‌شناسی خراسان در طول 45 روز موفق شد حصار پیرامون شهر را در چهار ضلع شهر گمانه‌زنی و ردیابی کند. حمیدرضا نیک‌پور سرپرست معاونت میراث فرهنگی این سازمان نیز گفت: بدست آمدن آجرهای تزئینی با نقوش برجسته گیاهی و حیوانی گواه این مطلب است که این شهر دارای بناهای باشکوهی مانند کاخ و نیایشگاه بوده است. وی افزود: سفال‌های بدست آمده در این گمانه‌زنی که حجم بسیاری را به خود اختصاص داده از دیگر یافته‌های مهم این گمانه‌زنی بود بطوری که تعداد 12 قطعه در سفالینه از میان آنها قطعه‌یابی، وصالی و مرمت شد. وی گفت: بررسی متون تاریخی و مرور نظرات مورخان در تعیین تاریخ و حتی بافت نام این شهر شاید خالی از فایده نباشد بطوری که ژویستن مورخ رومی از شهری به نام دارا نام می‌برد که توسط تیرداد بنیانگذاری شده است. وی خاطر نشان کرد: با توجه به این مستندات احتمال می‌رود این شهر همان شهر دارا یا داراگرد باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر