jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۱۰۵   ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

گروه فرهنگ و هنر: در پی گمانه‌زنی و تعیین حریم یکی از تپه‌های تاریخی استان خراسان رضوی بقایای یک شهر پارتی در شهرستان درگز شناسایی شد.

محسن لشگری،رئیس سازمان میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: طول این شهر 1300 متر عرض آن در ضلع شمال شرقی 150 متر و در ضلع جنوب غربی 450 متر است. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی، وی مصالح به کار رفته در ساخت این شهر را خشت و کاهگل عنوان کرد و افزود: آثار معماری نمایان شده در گمانه‌ها موید این است که در این محوطه تاریخی با یک شهر از پیش طراحی شده روبه‌رو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هیات باستان‌شناسی خراسان در طول 45 روز موفق شد حصار پیرامون شهر را در چهار ضلع شهر گمانه‌زنی و ردیابی کند. حمیدرضا نیک‌پور سرپرست معاونت میراث فرهنگی این سازمان نیز گفت: بدست آمدن آجرهای تزئینی با نقوش برجسته گیاهی و حیوانی گواه این مطلب است که این شهر دارای بناهای باشکوهی مانند کاخ و نیایشگاه بوده است. وی افزود: سفال‌های بدست آمده در این گمانه‌زنی که حجم بسیاری را به خود اختصاص داده از دیگر یافته‌های مهم این گمانه‌زنی بود بطوری که تعداد 12 قطعه در سفالینه از میان آنها قطعه‌یابی، وصالی و مرمت شد. وی گفت: بررسی متون تاریخی و مرور نظرات مورخان در تعیین تاریخ و حتی بافت نام این شهر شاید خالی از فایده نباشد بطوری که ژویستن مورخ رومی از شهری به نام دارا نام می‌برد که توسط تیرداد بنیانگذاری شده است. وی خاطر نشان کرد: با توجه به این مستندات احتمال می‌رود این شهر همان شهر دارا یا داراگرد باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر