jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۰۵۳   ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۵

گروه بین‌الملل: فرانسه که بیش از 80 درصد انرژی برق خود را با رآکتورهای اتمی تامین می‌کند زباله‌های اتمی خود را بدون هیچ کنترل و نظارتی در منطقه سیبری روسیه دفن می‌کند. روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس روز گذشته با افشای این خبر گزارش داد: بیش از 13 درصد از زباله‌های ناشی از مواد رادیو اکتیو که از سوی شرکت برق فرانسه مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای دفن به فضای باز صحرای سیبری منتقل می‌شوند بدون هیچ کنترلی در فضای آزاد رها شده است. بر اساس این گزارش، مشخص نیست چگونه و با چه ضریب ایمنی این مواد آلاینده و خطرناک رادیو اکتیو به فاصله 8 هزار کیلومتری خاک فرانسه منتقل می‌شود و چه تضمینی بر روی کنترل دفن آنها وجود دارد و درجه کاهش رادیو اکتیو این مواد خطرناک برای دفن چه میزان است ؟

روزنامه لیبراسیون در این زمینه به دو شهر سورسک و توماسک 7 که ورود روزنامه نگاران به آنها ممنوع شده است، اشاره کرد و نوشت: مسوولان اتمی فرانسه خطرات این مرکز اتمی در فضای باز را کم جلوه می‌دهند.بنا بر آمارها 58 رآکتور اتمی فرانسوی در سال 1150 تن زباله اتمی تولید می‌کنند.از دهه 1990 سالانه 105 تن از زباله‌های اتمی از مبدا فرانسه در داخل کانتینر به این شهرها منتقل و در فضای آزاد قرار داده می‌شوند.

پیش از این گمان برده می‌شد بخشی از مواد آلاینده هسته‌ای فرانسه به مناطقی از آفریقا نیز که در حوزه مستعمرات سابق این کشور بوده منتقل شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر