jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۰۵۳ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۵

گروه بین‌الملل: فرانسه که بیش از 80 درصد انرژی برق خود را با رآکتورهای اتمی تامین می‌کند زباله‌های اتمی خود را بدون هیچ کنترل و نظارتی در منطقه سیبری روسیه دفن می‌کند. روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس روز گذشته با افشای این خبر گزارش داد: بیش از 13 درصد از زباله‌های ناشی از مواد رادیو اکتیو که از سوی شرکت برق فرانسه مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای دفن به فضای باز صحرای سیبری منتقل می‌شوند بدون هیچ کنترلی در فضای آزاد رها شده است. بر اساس این گزارش، مشخص نیست چگونه و با چه ضریب ایمنی این مواد آلاینده و خطرناک رادیو اکتیو به فاصله 8 هزار کیلومتری خاک فرانسه منتقل می‌شود و چه تضمینی بر روی کنترل دفن آنها وجود دارد و درجه کاهش رادیو اکتیو این مواد خطرناک برای دفن چه میزان است ؟

روزنامه لیبراسیون در این زمینه به دو شهر سورسک و توماسک 7 که ورود روزنامه نگاران به آنها ممنوع شده است، اشاره کرد و نوشت: مسوولان اتمی فرانسه خطرات این مرکز اتمی در فضای باز را کم جلوه می‌دهند.بنا بر آمارها 58 رآکتور اتمی فرانسوی در سال 1150 تن زباله اتمی تولید می‌کنند.از دهه 1990 سالانه 105 تن از زباله‌های اتمی از مبدا فرانسه در داخل کانتینر به این شهرها منتقل و در فضای آزاد قرار داده می‌شوند.

پیش از این گمان برده می‌شد بخشی از مواد آلاینده هسته‌ای فرانسه به مناطقی از آفریقا نیز که در حوزه مستعمرات سابق این کشور بوده منتقل شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر