jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۶۶۳ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۸:۳۸

مسوول موزه ها و محوطه های تاریخی استان کرمانشاه گفت: با نمایش انسان نئاندرتال در موزه پارینه سنگی کرمانشاه، این موزه در ردیف موزه های تخصصی پیش از تاریخ جهان جای گرفت.

به گزارش ایرنا علیرضا مرادی بیستونی روز سه شنبه افزود: در راستای تکمیل فاز دوم موزه پارینه سنگی کرمانشاه، نخستین مولاژ/ قالب / ساخته شده انسان نئاندرتال درایران دراین موزه به نمایش درآمد.

وی ادامه داد: این مولاژ که درابعاد واقعی ساخته شده ، توسط گروهی از هنرمندان پیکره ساز و تحت نظر دکتر فریدون بیگلری ( باستان شناس و متخصص پارینه سنگی ) ساخته شده است.

مرادی با بیان اینکه اکنون نخستین نمونه که مردی نئاندرتال درحال حمل لاشه یک شکار است، به موزه منتقل شده ، گفت : دو نمونه دیگر که نشانگر دیگرفعالیت های این شکارگران عصر سنگ ، تا پایان امسال به نمایش درخواهد آمد.

مسوول بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران نیز دراین رابطه اظهار داشت: در ساخت این مولاژ، ویژگیهای جسمانی انسانهای نئاندرتال زاگرس مورد توجه بوده و بازسازی انجام شده براساس نتایج مطالعه اسکلت انسانهای نئاندرتال کشف شده درغار شانیدر در کوهپایه های زاگرس بوده است.

فریدون بیگلری افزود: نمایش پیکر بازسازی شده نئاندرتالها از جاذبه ها و نقاط قوت هر موزه بیش از تاریخ محسوب می شود و با توجه به اینکه ساخت اینگونه مولاژها بسیار فنی و حساس است، تنها تعداد معدودی از موزه های مشهور دنیا موفق شدند نمونه های قابل قبولی ازاین انسانهای منقرض شده را به نمایش بگذارند.

وی ادامه داد: موزه پارینه سنگی کرمانشاه نخستین موزه تخصصی در این زمینه است که تا کنون در خاورمیانه افتتاح شده و حاوی کهن ترین مدارک کشف شده از سکونت انسان درایران شامل ابزارهای سنگی و سنگواره جانوران شکار شده است.

وی با بیان اینکه قدیمی ترین شی ء به نمایش درآمده در این موزه ، ابزار سنگی با قدمت نزدیک به یک میلیون سال مربوط به کشف رود خراسان است افزود : دراین موزه که براساس استانداردهای روز جهان ساخته شده ، در کنار اشیا باستانی ، مولاژهایی از جمجمه انسان نئاندرتال ، انسان هوشمند باستانی و تصاویر بازسازی شده از زندگی شکارچیان عصر سنگ به نمایش درآمده است.

بیگلری گفت: نقشه موقعیت غارها ، پناهگاهها و دیگر زیستگاههای دوره پارینه سنگی ایران ، تصاویر این مکانهای باستانی و پخش فیلمهای مستند درباره پارینه سنگی ایران و جهان از دیگر جذابیتهای این موزه می باشد که علاوه بر اطلاع رسانی به مردم ، قابل استفاده متخصصین این دوره نیز هست.

موزه پارینه سنگی کرمانشاه در مجموعه تکیه بیگلر بیگی که ازآثار برجسته معماری عصر قاجار است که در مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر