jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۸۶۳۵۲   ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۴:۵۵

وزیر خارجه اسبق آمریکا پیر کهنه کار سیاست در آمریکا،با هشدار به اینکه اختلافات درباره جنگ افغانستان می تواند جریانی مانند زمان جنگ ویتنام را راه بیندازد، باراک اوباما را گرفتار در جهنم تمام نشدنی این جنگ دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در مقاله ای که در روزنامه آلمانی «دی ولت» به چاپ رسیده، اظهار داشت: تقاضای ژنرال «استنلی مک کریستال» فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان برای افزایش نیروهای نظامی در این کشور، اوباما را در مخمصه ای وحشتناک گرفتار کرده است.

پیر سیاست خارجی آمریکا در ادامه مقاله خود نوشته است؛ اگر اوباما توصیه مک کریستال را رد کند و استدلال وی مبنی بر نامناسب بودن نیروهای حاضر برای این عملیات را رد کند وی مسئول عواقب بد این امر خواهد بود و اگر برعکس به این توصیه عمل کند مخالفان این جنگ آن را به عنوان جنگ اوباما توصیف خواهند کرد.

کیسینجر تلاش برای یافتن راهی برای توافق بین این دو گروه را هم بی نتیجه ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در ادامه خاطر نشان کرد که این یک جهنم غیر قابل رهایی برای رئیس جمهوری آمریکا است که می خواهد در این بحثها احترام همه طرفها را بدست آورد.

کیسینجر در ادامه با ابراز امیدواری در این باره که بحث های موجود در آمریکا درباره جنگ افغانستان جریانی مانند آنچه در زمان جنگ ویتنام و عراق پیدا کرد نیابد اظهار داشت: هر کدام از این جنگها در ابتدا مورد حمایت اکثر عموم بودند، اما به مرور بحث هایی درباره قابلیتهای موفقیت در این جنگها ایجاد شد. بخش در خور توجهی از عموم به خودشان آمدند و اساس اخلاقی چنین جنگها و تضادهایی را زیر سئوال بردند. به این ترتیب تقاضاها برای یک استراتژی خروج بلند شد.

وی در بخش دیگری از این مقاله نوشته است: استراتژی فعلی در افغانستان مبتنی بر دکترین قدیمی و سنتی مبارزه با شورش است به این ترتیب که یک حکومت مرکزی ایجاد شده و وی را موظف می کنیم که شرایط زندگی مردم را بهبود بخشد و از این حکومت تا مدتهای طولانی حمایت می شود تا زمانی که نیروهای حکومتی خود بتوانند وظایف خود را انجام دهند. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر