jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۳۱۰   ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۲

هنرمندان محیطی ایران که با شعار نجات دریاچه ارومیه به این شهر رفته بودند،‌ با تاکید بر حفظ این دریاچه از خطر خشک شدن ، به کار خود خاتمه دادند.

بیست و چهارمین جشنواره هنر محیطی ایران که از 15 مهر با مرور دوباره «مالکیت معنوی آثار محیطی» برگزار شده بود دیروز به پایان رسید.

به گفته احمد نادعلیان دبیر این جشنواره مساله خشک شدن این دریاچه به مرحله‌ای خطرناک رسیده است و نیازمند توجه بیش از پیش مسوولان به این امر است.

او این سخنان را در حالی به زبان می‌آورد که به عقیده وی هنرمندان قهر آسمان و کمبود باران را دلیل عمده پایین رفتن آب دریاچه می‌دانند که خود این مساله هم به دلیل رعایت نکردن مسائل زیست محیطی در حوزه جهانی روی داده است.

از سوی دیگر ایجاد سدهای متعدد در مسیر رودخانه‌هایی که به دریاچه می‌ریزند، منجر به خشک شدن عرصه بسیار وسیعی از دریاچه شده است.

در این دوره از جشنواره هنر محیطی ایران، هنرمندان آذربایجان غربی و شرقی و دانشجویان دانشکده هنر تجسمی دانشگاه ارومیه حضور فعال داشتند و در همایشی که در حاشیه این جشنواره برگزار شد، نمونه‌های تاریخی و معاصر کارهای مشارکتی، جمعی و تعاملی در حوزه هنرهای جدید و محیطی با موضوع «مالکیت مادی و معنوی این گونه آثار» مرور شد. موضوع این همایش پیرو مخدوش شدن مالکیت مادی و معنوی اثر «پرواز 556»Ir طرح شده بود و در طول این بحث به موضوع نبود حامیان مالی و نیاز هنرمندان محیطی به بودجه‌ و کمک مالی برای پروژه‌های بزرگ‌تر اشاره شد. همچنین بحث مالکیت این آثار بعد از ساخته شدن و افرادی که در حاشیه انجام پروژه حضور دارند نیز مطرح شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر