jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۳۱۰ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۲

هنرمندان محیطی ایران که با شعار نجات دریاچه ارومیه به این شهر رفته بودند،‌ با تاکید بر حفظ این دریاچه از خطر خشک شدن ، به کار خود خاتمه دادند.

بیست و چهارمین جشنواره هنر محیطی ایران که از 15 مهر با مرور دوباره «مالکیت معنوی آثار محیطی» برگزار شده بود دیروز به پایان رسید.

به گفته احمد نادعلیان دبیر این جشنواره مساله خشک شدن این دریاچه به مرحله‌ای خطرناک رسیده است و نیازمند توجه بیش از پیش مسوولان به این امر است.

او این سخنان را در حالی به زبان می‌آورد که به عقیده وی هنرمندان قهر آسمان و کمبود باران را دلیل عمده پایین رفتن آب دریاچه می‌دانند که خود این مساله هم به دلیل رعایت نکردن مسائل زیست محیطی در حوزه جهانی روی داده است.

از سوی دیگر ایجاد سدهای متعدد در مسیر رودخانه‌هایی که به دریاچه می‌ریزند، منجر به خشک شدن عرصه بسیار وسیعی از دریاچه شده است.

در این دوره از جشنواره هنر محیطی ایران، هنرمندان آذربایجان غربی و شرقی و دانشجویان دانشکده هنر تجسمی دانشگاه ارومیه حضور فعال داشتند و در همایشی که در حاشیه این جشنواره برگزار شد، نمونه‌های تاریخی و معاصر کارهای مشارکتی، جمعی و تعاملی در حوزه هنرهای جدید و محیطی با موضوع «مالکیت مادی و معنوی این گونه آثار» مرور شد. موضوع این همایش پیرو مخدوش شدن مالکیت مادی و معنوی اثر «پرواز 556»Ir طرح شده بود و در طول این بحث به موضوع نبود حامیان مالی و نیاز هنرمندان محیطی به بودجه‌ و کمک مالی برای پروژه‌های بزرگ‌تر اشاره شد. همچنین بحث مالکیت این آثار بعد از ساخته شدن و افرادی که در حاشیه انجام پروژه حضور دارند نیز مطرح شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر