jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۰۳۷   ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: یک متخصص زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد مصرف قرص‌های ضدبارداری از خطر ابتلا به سرطان تخمدان پیشگیری می‌کند. دکتر اعظم‌السادات موسوی در گفتگو با ایرنا افزود:این تحقیق که در دانشگاه آکسفورد صورت گرفته، نشان می‌دهد هر چه مدت زمان مصرف قرص‌های ضد‌بارداری بیشتر باشد، میزان مصونیت در مقابل ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر خواهد بود. وی اظهار کرد: به عنوان مثال خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنانی که به مدت چندین سال از این‌گونه قرص‌ها استفاده کرده باشند، به نصف کاهش می‌یابد.

موسوی با اشاره به این‌که سرطان تخمدان پنجمین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان‌ها در زنان است، گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه یک نفر از هر 55 زن بالای 75 سال به این نوع سرطان مبتلا می‌شود.

وی علت این نوع سرطان را ناشناخته دانست و افزود: اما عواملی مانند بالا رفتن سن، سابقه خانوادگی سرطان تخمدان و شاید استفاده از داروهای درمان نازایی و سرطان پستان احتمال بروز سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد. موسوی تصریح کرد: رژیم غذایی پرچرب، به ویژه چربی حیوانی، در کشورهای غربی موجب می‌شود شیوع بیشتری از سرطان تخمدان در این مناطق دیده ‌شود.

این متخصص زنان با اشاره به این‌که آماری از میزان ابتلای زنان ایرانی به سرطان تخمدان وجود ندارد، گفت:سرطان تخمدان در مراحل اولیه خود هیچ علامتی ندارد و حتی وقتی که توده سرطانی خیلی بزرگ شود، جز احساس چاقی شکمی ‌و گاهی سوء‌هاضمه، تهوع و بی‌اشتهایی و تنگی‌نفس خفیف، علایم مهمی ‌وجود ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر