jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۸۵۹۰۰   ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۱:۴۴

کدخدایی در پاسخ به طرح کمیسیون ملی انتخابات:

تغییر نهادهای انتخابات خلاف قانون اساسی است

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به طرح محسن رضایی مبنی بر تشکیل کمیسیون ملی انتخابات گفت: باید در کشور فرهنگ قانون‌گریزی را تغییر داد و در این راستا با اصلاح نهادها و تغییر در آنها به نتیجه روشنی نمی‌رسیم و ما اجرای این طرح را به مصلحت نمی‌دانیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر شورای نگهبان در رابطه با طرح محسن رضایی برای تشکیل کمیسیون ملی انتخابات و عدم دخالت دولت در آن گفت: در حال حاضر هم هیئت‌های اجرایی از بین معتمدین محلی انتخاب می‌شوند و شورای نگهبان نیز که امر نظارت را برعهده دارد، مستقل از قوای سه گانه است.

کدخدایی با بیان اینکه در مورد انتخابات باید ابتدا قانون جامع انتخابات به تثبیت برسد و در مرتبه بعدی فرهنگ انتخاباتی ارتقاء یابد، افزود: تغییر نهادها با توجه به اینکه خلاف قانون اساسی است، اساسا ممکن نیست و در قضیه انتخابات باید فرهنگ قانون‌گریزی تغییر کند و اگر نامزدی شکست خورد درصدد این موضوع برنیاید که در کشور تغییرات عمده ایجاد کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: هر نهادی که در کشور دچار تغییر شود طبیعتا به نهاد جدید نیز ایراداتی وارد می‌شود که در این زمینه تاکید ما اول در تصویب قانون جامع انتخابات و در مرتبه بعدی ارتقاء فرهنگ انتخابات در کشور است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به چه صورت روش‌های انتخابات در کشور باید تغییر کند، گفت: اساسا باید در ابتدا فرهنگ انتخابات تغییر کند به این صورت که به حقوق خود قانع باشیم و در رقابت‌های انتخاباتی شکست و پیروزی را محتمل بدانیم و اگر قانون جامع انتخابات در این راستا تصویب شود، کارساز خواهد بود. در عین حال باید توجه داشت که با اصلاح و تغییر نهادها به نتیجه روشنی نمی‌رسیم و آن را به مصلحت نمی‌دانیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا شورای نگهبان بررسی هدفمند‌کردن یارانه‌ها را همانند بودجه سالانه در شورای نگهبان بررسی می‌کند یا خیر، تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد که کلیه مصوبات مجلس را در مهلت قانونی پاسخ دهیم اما کمیسیون قضایی مجلس، قانون مجازات اسلامی جدید را به تصویب رسانده و به صورت غیررسمی در اختیار شورای نگهبان قرار داده که بررسی غیررسمی این قانون 740 ماده‌ای وقت زیادی را از شورای نگهبان می‌گیرد که امیدواریم مصوبات ارسالی مجلس با جلسات فوق‌العاده در مهلت مقرر بررسی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر