jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۵۷۱۴   ۱۵ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۷

گروه جامعه: دخالت آشکار و مستقیم عطاری‌ها در کار پزشکی و تجویزهای نادرست دارویی باعث شده است تا امراض مردم گاهی اوقات بدتر شود و آنان دوباره به پزشک مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا، محمود بیگلر، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب اظهار کرد: عطاری مکان تجویز دارو نیست.وی افزود: عطاری‌ها موظف هستند، تمامی فرآورده‌های گیاهی را بدون هیچ گونه تغییر و دست زدن به محتویات و ترکیبات آن به مردم عرضه کنند.بیگلر یادآور شد: بیشتر افرادی که در عطاری‌ها کار می‌کنند، افراد غیرمتخصص و با سطح سواد بسیار پایین هستند و اطلاعات کاملی از تشخیص و نحوه درمان بیماری‌ها ندارند.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر بیش از 3000 عطاری در تهران بزرگ دایر است، ادامه داد: تمامی عطاری‌ها فاقد مجوز تجویز یا نسخه پیچیدن هستند و نمی‌توانند به بیمار دارویی با محتویات گیاهی بدهند.معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: عطارها تنها می‌توانند فرآورده‌های طبیعی را بدون تغییر شکل (قرص، شربت، آسیاب شده) در اختیار افراد قرار دهند.بیگلر با اشاره به این که تجویز بی‌قاعده و قانون داروهای گیاهی در عطاری‌ها روز به روز بیشتر می‌شود، گفت: عطاری‌ها باید مواد طبیعی مانند «شنبلیله» را به شکل طبیعی و آن طور که هست و با همان خواص به بیماران بفروشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر