jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۸۴۵۳   ۱۰ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۳:۳۳

جام جم آنلاین - آرژانتین که با یک بحران اقتصادی دست به گریبان است ناگزیر است با شرکایش در گروه کرنس [گروهی شامل 18 کشور صادرکننده عمده محصولات کشاورزی] مبارزه کند تا بتواند شرایط بهتری برای صادرات حیاتی گندم

و سویا خود در جریان پنجمین کنفرانس وزیران سازمان تجارت جهانی را کسب کند.
به نوشته روزنامه لاتریبون ، آرژانتین هنوز از عواقب بدترین بحران اقتصادی تاریخ خود رها نشده است و 75 درصد صادرات آرژانتین را نفت ، گاز ، محصولات کشاورزی و مواد اولیه تشکیل می دهند.
در اقتصاد آرژانتین بخش صنایع نقش عمده ای ندارد و فقط یک چهارم از درآمدهای این کشور از بخش صنایع کسب می شود.
در میان 10 صادرکننده نخست آرژانتین حتی یک صنعتگر نیز وجود ندارد و تقریبا تمام آنها را تجار غلات و تجار روغن تشکیل می دهند.

بخش صنایع غذایی که دو سال پیش در مرز ورشکستگی قرار داشت با کاهش ارزش پزو به میزان 65 درصد به فعالترین بخش درآمدزای اقتصاد ملی آرژانتین تبدیل شد.
صادرات محصولات کشاورزی در حجم زیاد برای اقتصاد این کشور حیاتی است و اکنون چین از 2 ماه پیش به نخستین واردکننده غلات و سویا از آرژانتین مبدل شده است.
برای آرژانتین مساله صادرات کشاورزی یک مساله کلیدی است .
موضع این کشور در زمینه صادرات کشاورزی کاملا روشن است : کشورهای صادرکننده محصولات کشاورزی باید از دادن هرگونه یارانه به صادرات کشاورزی خودداری کنند.
دستیابی به بازارها باید برای همه کشورهای صادرکننده محصولات کشاورزی امکان پذیر باشد.
بنابراین آرژانتین چاره ای ندارد جز این که برای پیشبرد مواضع خود در زمینه صادرات محصولات کشاورزی با سایر کشورهای صادرکننده عمده محصولات کشاورزی به ویژه امریکا ، اتحادیه اروپایی ، کانادا و استرالیا مبارزه کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر