jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۸۳۷۹   ۰۹ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۲:۲۷

رئیس جمهوری تاکید کرد: هنگامی که عده ای کشوری را اشغال می کنند ، مسوول امنیت آن کشور هستند.

به گزارش ایسنا ، سیدمحمد خاتمی در دیدار با «یژی شیماژنسکی» وزیر دفاع لهستان بار دیگر ترور را در تمامی اشکال آن محکوم و مطرود دانست و اظهار داشت : ایران آماده همکاری برای تحکیم امنیت ، استقلال ، ثبات و سازندگی در عراق است . خاتمی همچنین با دریافت پیام کتبی رئیس جمهوری لهستان استفاده از ظرفیت های موجود بویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری ، تبادل تجربیات و فعالیت های مشترک در دیگر کشورها نظیر آسیای میانه را در گسترش مناسبات مهم قلمداد کرد. «یژی شیماژنسکی» وزیر دفاع لهستان نیز در این دیدار که امیر دریابان شمخانی ، وزیر دفاع نیز حضور داشت ، با اشاره به سابقه تاریخی روابط تهران - ورشو ، پیوستن لهستان به اتحادیه اروپا را در جهت گسترش روابط دو کشور مهم دانست . وزیر دفاع لهستان با قدردانی از نقش جمهوری اسلامی ایران در برقراری ثبات منطقه ای ، خواستار گسترش و تحکیم مناسبات دو کشور بویژه در زمینه های سیاسی ، اقتصادی و امنیتی شد.

وزیر کشور: منتظر شرایط قانونی برای تردد
زایران اماکن مقدسه هستیم

موسوی لاری ، وزیر کشور ایران در دیدار با وزیر دفاع لهستان و مسوول امنیت شهرهای کربلا و نجف گفت : ما منتظر پیدایش شرایط تامین شده و قانونی برای تردد رسمی و قانونمند در جوار مرزهایمان و ایجاد تسهیلات برای تردد زایران اماکن مقدسه هستیم . به گزارش روابط عمومی وزارت کشور، وی افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تنش زدایی و همکاری با تمام کشورهایی است که قصد توسعه طلبی در منطقه را ندارند. وی تصریح کرد: ما با همه کشورهای اروپایی روابط حسنه داریم و حتی با برخی از آنها موافقتنامه جامع امنیتی را نیز امضا کرده ایم ، از این رو، آمادگی داریم تا با کشور لهستان نیز که در انتظار توسعه روابط بهتر با ماست ، موافقت نامه امنیتی امضائ کنیم . وی با اشاره به حضور دشوار و پرمسوولیت کشور لهستان در عراق ، خطاب به وزیر دفاع لهستان اظهار کرد: کشور شما در عملکرد خود در عراق باید از ترسیم چهره ای همچون چهره امریکا حتما پرهیز کند، زیرا جهتگیری ها و شعارهای امریکایی ها، در منطقه ما از سابقه خوبی برخوردار نیست . وزیر دفاع لهستان نیز با ذکر این که کشور متبوعش بزودی فرماندهی نیروهای چند ملیتی در منطقه جنوب شرق عراق ، هم مرز با مناطق جنوبی جمهوری اسلامی ایران را به عهده می گیرد، افزود: با توجه به ماموریت جدید کشور لهستان در عراق اطلاع از دیدگاه ها و نظرات دولت ایران برای ما حایز اهمیت است.

دیدار وزیر دفاع با همتای لهستانی خود

همچنین وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای لهستانی خود گفت : برخورد دوگانه با گروههای تروریستی بویژه منافقان ، یکی از دلایل افزایش ناامنی در عراق است . به گزارش ایرنا، دریابان علی شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران بواسطه موقعیت ژئوپلتیک ، بهره مندی از قدرت اجتماعی برخاسته از مردم سالاری دینی ، اقتصاد رو به رشد و نیروهای مسلح قدرتمند از اثرگذاری بالایی بر تحولات پیچیده منطقه ای برخوردار است . وی با اشاره به تاثیر تحولات عراق بر محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران ، بهترین گزینه در ساختار سیاسی و حکومتی عراق را شکل گیری نظامی دمکراتیک برخاسته از آرای واقعی مردم عنوان کرد و گفت : جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در طول 25سال گذشته بیشترین هزینه را در دفاع از مردم مظلوم عراق پرداخت کرده است ، همواره بر حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور و ایجاد ثبات و امنیت در چارچوب حکومتی مستقل که تمامی گرایش های مذهبی و قومی در آن نقش داشته باشند، تاکید دارد. شیماژنسکی ، وزیر دفاع لهستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات متعدد سیاسی ، اقتصادی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران و لهستان ، توسعه مناسبات دوجانبه میان 2کشور در ابعاد مختلف را تامین کننده منافع متقابل برای تهران و ورشو نام برد و افزود: ارتقای سطح روابط با جمهوری اسلامی ایران از اولویت های سیاست خارجی لهستان است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر