jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۱۲۶۶   ۲۸ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۱

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد؛ تکنیک‌های آرام‌سازی ، گوش دادن به یک موسیقی و حمایت روحی و روانی خانواده از بیمار در حین و بعد از شیمی درمانی در کاهش تهوع و استفراغ ناشی از داروهای شیمی درمانی سودمند است.

به گزارش ایسنا ، ‌این مطالعه با هدف بررسی تدابیر پرستاری در مراقبت‌های تغذیه‌‌ای بیماران سرطانی توسط فاطمه چوپانی ، کارشناس پرستاری و الهه نوروزنژاد از دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است.

یکی از مهم‌ترین مشکلات بیماران سرطانی، تهوع و استفراغ ناشی از عوارض داروهای شیمی درمانی است. تهوع و استفراغ شدید می‌تواند بیمار را دچار بی‌اشتهایی کند و در نتیجه موجب ضعف و کاهش وزن بیمار شود. معمولا قبل از شیمی‌درمانی داروهای ضدتهوع قوی (کتریل) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیماران مختلف با توجه به نوع داروها، تجربه درمان قبلی، وضعیت روحی و نوع تغذیه دچار درجات مختلفی از تهوع و استفراغ می‌شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو