jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۸۰۲۷   ۰۱ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۲:۰۲

معاون آسیا اقیانوسیه وزارت امورخارجه با ابراز خوشبینی در قبال توافق مقامات کشورمان با طرف ژاپنی به منظور ادامه کار میدان نفتی آزادگان ، اعلام کرد: ژاپنی ها تاکید دارند که نمی خواهند از میدان نفتی آزادگان عقب نشینی کنند.

به گزارش خبرنگار ما ، محسن امین زاده در نخستین همایش دیپلماسی اقتصادی ایران با اشاره به این که ژاپنی ها پیش از شروع مذاکرات درباره میدان نفتی آزادگان ، حدود 3میلیارد دلار وام در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داده بودند ، گفت : مقامات کشورمان پس از دریافت این وام از سوی ژاپنی ها ، امتیاز فرصت مذاکره و انعقاد قرارداد میدان نفتی آزادگان را به آنها دادند که چندی پیش ، زمان این فرصت به اتمام رسید و ژاپنی ها نیز در این خصوص اقدامی نکردند. وی با اشاره به مذاکرات مسوولان وزارت نفت با برخی شرکتهای دیگر درخصوص میدان نفتی آزادگان گفت : در عین حال ، ژاپنی ها نیز در چند روز گذشته اعلام کرده اند که حاضر به عقب نشینی از میدان نفتی آزادگان نیستند.امین زاده همچنین گفت : ژاپن به عنوان شریک اول تجاری ایران ، حدود 8میلیارد دلار اعتبار و وام در اختیار ایران قرار داده است و اگر پروژه آزادگان نهایی شود ، به 12میلیارد دلار خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری فارس ، محسن امین زاده افزود: حجم کل روابط تجاری ایران با کشورهای آسیا، اقیانوسیه و کشورهای مشترک المنافع 23میلیارد دلار است که 61درصد حجم مبادلات خارجی کشور را شامل می شود. وی از کشورهای ژاپن ، کره ، چین و تایوان به عنوان کشورهای عمده خریدار نفت ایران یاد کرد و گفت : بیش از 40درصد از صادرات نفت ایران به این 4کشور صورت می گیرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر