jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۷۱۸۰   ۱۳ مرداد ۱۳۸۲  |  ۱۷:۲۹

جام جم آنلاین- دانشمندان در حال تعلیم دادن موشهای بزرگ کیسه دار برای یافتن مین های زمینی هستند.

این دانشمندان معتقدند که موش های صحرایی بسیار بهتر از سگها می توانند با بو کشیدن به هدف برسند.
هم اکنون عده ای از محققان دانشگاه دامپزشکی و کشاورزی تانزانیا موفق شده اند تعدادی موش بزرگ صحرایی را به گونه ای تعلیم دهند که بوی دینامیت و TNT را که از جمله مواد منفجره به کار رفته در برخی از مین های مدفون در زمین می باشند ردیابی نمایند.
این محققان معتقدند که موشها بسیار باهوش تر ، سریع تر و در عین حال دارای شم بویایی قوی تری نسبت به سگها می باشند.
یکی دیگر از دلایلی که دانشمندان استفاده از موش برای یافتن مین را مناسب تر تشخیص داده اند سبک تر بودن این حیوان نسبت به سگها است ، که سبب می شود آنها در نزدیکی و اطراف مین بجهند ، بدوند و جست وخیز کنند اما باعث انفجار آن نشوند ، حال آن که در مورد سگها کوچکترین اشتباهی از سوی سگ سبب انفجار مین ها می شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها