jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۵۱۶۹   ۲۶ خرداد ۱۳۸۲  |  ۱۶:۴۷

جام جم آنلاین - استفاده از مواد غذایی حاوی اسیدفولیک و یا قرص آن , در هنگام بارداری توسط خانمها احتمال ابتلا به بیماری «لب شکری» را در نوزادان کاهش می دهد.

در این بیماری یک شکاف طولی در قسمت سقف دهان نوزاد پدید می آید که ممکن است آثار آن بر روی لب بالا و یا حتی فک بالایی نوزاد نیز کاملا ملموس و محسوس باشد.
محققان دانشگاه پنسیلوانیای امریکا در تازه ترین تحقیقات خود ثابت کرده اند که استفاده زیاد از مواد غذایی حاوی اسیدفولیک برای مادرانی که خانواده آنها دارای نمونه های این بیماری بوده اند تا حدود زیادی می تواند از بروز آن در نوزادشان جلوگیری کند.
پیشتر ثابت شده بود که استفاده از فولیک اسید توسط مادران باردار از بروز بیماریهای Spina bifida (زائده در پشت کمر نوزاد) و اختلالات مغزی در کودکان جلوگیری می کند.
همچنین استفاده از اسیدفولیک احتمال ابتلا به سرطان خون در نوزادان و ابتلا به بیماری منگولیسم را به شدت کاهش می دهد.
هم اینک در بیشتر کشورهای پیشرفته و روبه رشد استفاده از فولیک اسید مخصوصا در سه ماهه اول بارداری به شدت توصیه می شود چرا که بیماری هایی چون «لب شکری» بودن نوزادان در همان 3 هفته اول بارداری ظهور می کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو