jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۲۶۳۴۵   ۱۰ دی ۱۳۸۷  |  ۰۹:۱۵

‌متخصصان اعلام کردند: داروهای ضد افسردگی می‌توانند تاثیر داروهای شیمی‌درمانی را تقویت کنند.

این متخصصان می‌گویند: یک داروی معمول ضدافسردگی که نام شیمیایی آن فلوکستین و نام تجاری آن پروزاک است می‌تواند تاثیر داروی ضدسرطانی را که برای درمان سرطان روده تجویز می‌شود، تقویت کند.

به گفته متخصصان، فلوکستین اغلب برای تسکین دردها و ناراحتی‌های احساسی در مبتلایان به سرطان تجویز می‌شود، اما در عین حال این دارو می‌تواند تاثیر داروی سرطان روده موسوم به دو کزوروبیسین را تا بیش از 1000 درصد افزایش دهد.

تاثیر فلوکستین در این فرآیند به این گونه است که مانع از خروج داروی سرطان از داخل سلول‌های سرطانی می‌شود و درعین حال هم از مسموم شدن سلول‌های سالم و غیرسرطانی که در اطراف تومور قرار دارند، جلوگیری می‌کند.

دکتر دان پییر، پژوهشگر اصلی این تحقیق در بیانیه‌ای اظهار کرد: خبر خوب این است که نیازی نیست جامعه پزشکی برای بهره‌مندی از این تاثیر منتظر بماند؛ چرا که داروی فلوکستین یا همان پروزاک در حال حاضر در بازار موجود است.

گفتنی است، داروی فلوکستین اغلب از سوی روانپزشکان و روانشناسان برای تسکین علائم اختلال روانی افسردگی در بیماران مبتلا تجویز می‌شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.