jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۱۳۸۹   ۱۴ اسفند ۱۳۸۱  |  ۲۲:۳۷

یک کارشناس اقتصادی اعلام کرد: سال 81 ، سال موفقی برای اقتصاد کشور نبود. کمااین که طی سال جاری نه تنها اقدام مثبتی در جهت اصلاح این سیاست ها صورت نگرفت ، بلکه با اتخاذ تصمیمات نامناسب مشکلات قبلی نیز تشدید شد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، حسین باهر با تاکید بر این که یکی از ضعفهای عمده ای که طی سالیان گذشته همواره اقتصاد ما را رنج داده ، نامناسب بودن سیاست های پولی و مالی است ، ادامه داد: در آغاز امسال همه کارشناسان لزوم توجه به مشکل اشتغال از طریق سرمایه گذاری مولد را به مسوولان گوشزد کردند؛ اما در این زمینه بجز راهکار کوتاه مدت آن هم به صورت بسیار ناپخته ، هیچ اقدام دیگری صورت نگرفت . عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: خصوصی سازی نیز به عنوان یکی دیگر از اهداف برنامه سوم توسعه محقق شد و در واقع دولت در زمینه اهداف اقتصادی در سال 81 ، کارنامه موفقی از خود ادامه نداده است . همچنین در ادامه ، دبیر کنفدراسیون صنعت با تاکید بر این که مشکلات صنعت در سال 81 تشدید شده است ، گفت : یکی از مهمترین مشکلات این بخش بالا بودن سود تسهیلات بانکی است ، به گونه ای که هزینه تولید بخش صنعت به طور غیرمعقول بالا رفته است و دیگر نمی توان شاهد سوددهی در این بخش بود. حبیب الله انصاری افزود: از سوی دیگر بالا بودن هزینه تولید در بخش صنعت باعث شده است تا قدرت رقابت از واحدهای تولیدی کشور سلب شود. وی ادامه داد: بخش کشاورزی کشور قادر به رقابت در سطح بازارهای جهانی نبوده و بخش خدمات بویژه بازرگانی و خصوصا واردات ، رشد سرطانی یافته است . بدین ترتیب می توان دریافت که درآمدهای فراوان نفتی نه تنها انگیزه توسعه صنعتی و صادراتی را از بین برده ، بلکه کشور را به سمت خام فروشی و واردات محصول سوق داده است و در عین حال بخش خصوصی را نیز در خدمات متمرکز کرده است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

سوریه پس از جنگ با داعش زیرساخت کشور خود را از دست داد و پس از پایان جنگ که ایران نقش اساسی داشت، قرار شد بخشی از اقتصاد این کشور نصیب ما شود. متاسفانه در موضوع سوریه پیشرفتی نداشتیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر