jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۰۷۸۴۱   ۱۹ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۹:۴۳

به دنبال فروپاشی ائتلاف دولت اوکراین طی ماه گذشته، رییس جمهور این کشور با صدور دستور انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را در این کشور اعلام کرد.

به گزارش ایسنا ، ویکتور یوشچنکو رییس جمهور اوکراین،در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: بر اساس قانون اساسی اوکراین من فعالیت‌های پارلمان را متوقف کرده و روز 7 دسامبر (17 آذر) را روز برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام می‌دارم.

براساس قانون اساسی اوکراین، انتخابات باید 60 روز پس از انحلال پارلمان برگزار شود.

فروپاشی دولت در ماه سپتامبر پس از خروج حزب یوشچنکو از دولت ائتلافی در اعتراض به تصمیم یولیا تیموشنکو، نخست وزیر اوکراین مبنی بر کاهش اختیارات رییس جمهور رخ داد.

تنش میان یوشچنکو و تیموشنکو که به احتمال زیاد رقبای انتخابات ریاست جمهوری آینده خواهند بود، در دوران جنگ روسیه - گرجستان در ماه اوت قوت گرفت.

یوشچنکو حامی تفلیس، تیموشنکو را به خیانت به موضع بی‌طرف دولت متهم کرد.

وی با اشاره به تیموشنکو در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: من به این نتیجه رسیده‌ام که از بین رفتن ائتلاف نتیجه زیاده خواهی یک نفر و تمایلش برای دستیابی به قدرت و تمایز گذاشتن در ارزش‌ها و قرار دادن منافع شخصی فراتر از منافع ملی است. تیموشنکو اجازه داد تمایلش برای قدرت بر منافع ملی پیشی بگیرد به همین دلیل من فعالیت‌های پارلمان را متوقف کرده و انتخابات زودهنگام اعلام می‌کنم. رای‌گیری در یک روند دموکراتیک و قانونی برگزار خواهد شد.

این رهبر حامی غرب، سوم سپتامبر حزب خود را از ائتلاف حاکم بیرون کشید و 16 سپتامبر فروپاشی ائتلاف را رسما اعلام کرد.

بر اساس قانون اساسی اوکراین، رییس جمهور اختیار انحلال پارلمان را در صورت عدم تشکیل دولت جدید پس از 30 روز از فروپاشی دولت قبلی دارد.

آندری پورتنوف، معاون رییس جناح پارلمانی حزب تیموشنکو در گفت‌وگو با خبرگزاری اینترفاکس اظهار داشت: از نظر ما این اقدام مغایر با قانون اساسی و بی‌معنی است.

وی تاکید کرد: آنچه رخ داد صد در صد از جانب خود رییس جمهور که از حامیان فروپاشی ائتلاف بود صورت گرفته است. ما به هیچ لایحه‌ای که این اقدامات ضد قانون اساسی رییس جمهور را تایید کند، رای نخواهیم داد.

رایزنی‌ها میان یوشچنکو و دیگر سران پارلمانی احزاب با هدف ممانعت از انحلال پارلمان از روز چهارشنبه آغاز شد. این اقدام به دنبال شکست احزاب سیاسی در توافق بر سر دولت جدید ائتلافی و تمدید چند روزه مذاکرات با یوشچنکو صورت گرفت؛ اما مذاکرات روز چهارشنبه نیز بدون هیچ نتیجه‌ای خاتمه یافت.

رهبران احزاب پارلمانی حاضر در این نشست اعلام داشتند، یوشچنکو به آنها یک روز برای آماده سازی قانون و اعلام بودجه مورد نیاز برای برگزاری انتخابات زودهنگام فرصت داده است.

در آستانه این نشست، یوشچنکو گفت: به پارلمان برای یافتن یک راه‌حل جهت خروج از این بن‌بست فرصت داده‌ام.

در همین حال، آلکساندر کواسنوسکی رییس جمهور سابق لهستان، در برنامه شبکه تلویزیونی TVN 24 لهستان گفت: ویکتور یوشنکو با تصمیم گیری درباره انحلال پارلمان مرتکب اشتباه فاحشی شد.

وی افزود: خیلی متأسفم که چنین چیزی رخ داد. ائتلاف دموکراتیک تیموشنکو- یوشنکو- لیتوین امکان پذیر بود و ما روی این کارحساب می‌کردیم.

به گفته وی، انتخابات پارلمانی پیش از موعد در اوکراین نتیجه دلخواه را در پی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات جدید می‌تواند مشکلات جدی را برای خود یوشچنکو به همراه داشته باشد، تصریح کرد: انتخابات خارج از نوبت باعث تأخیر درازمدت گفت‌وگوها پیرامون عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر