jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۷۰۷۶   ۱۴ مهر ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۸

گروه سلامت: عضو هیات مدیره انجمن جراحان قلب ایران اظهار کرد: بعد از 30 سالگی و با افزایش سن، احتمال ابتلا به افزایش فشار خون بیشتر می‌شود، همچنین فشار خون بالا در مردان قبل از 50 سالگی شایع‌تر است و در زنان بعد از سن یائسگی بروز آن افزایش می‌یابد. دکتر محراب مرزبان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فاکتورهای ارثی و ژنتیکی، بیماری‌های کلیوی و عروقی،‌ تومورهای کلیه و غدد فوق‌کلیوی و مصرف برخی داروها مانند قرص‌های ضد بارداری و داروهای مصرفی در پیوند کلیه را از علل ایجاد مکانیزم‌های فشار خون بالا دانست.

دکتر مرزبان، چاقی را از مهم‌ترین عوامل در افزایش فشار خون عنوان کرد و گفت: نیکوتین موجود در سیگار و کافئین موجود در قهوه می‌توانند سبب افزایش فشار خون به صورت موقت شوند، ولی مصرف طولانی قهوه سبب بروز دائم فشار خون بالا نمی‌شود، همچنین کم‌تحرکی، مصرف زیاد کالری و عوامل ژنتیکی نیز در بروز فشار خون بالا موثر است.

وی در رابطه با مشکلاتی که فشار خون بالا می‌تواند ایجاد کند، اظهار کرد: فشار خون بالا می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، ‌تنگی عروق کرونر، بیماری عروق مغز، سکته مغزی، بیماری‌های کلیوی و تنگی در عروق محیطی را افزایش دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه ابراز کرد: افراد با فشار خون بالا باید روش زندگی خود را تغییر دهند. تحرک زیاد داشته باشند و اضافه وزن خود را کاهش دهند. همچنین ‌از عوامل خطرزا مانند مصرف الکل و سیگار پرهیز کنند و در صورت دیابتیک بودن آن را تحت کنترل درآورند.

دکتر مرزبان در پایان توصیه کرد: فشار خون بالا را جدی بگیرید و در صورت پاسخ ندادن درمان‌های ذکر شده حتما از داروهای ضد فشار خون استفاده کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر