jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۲۰۶۳۶۰   ۱۲ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۷:۵۷

پژوهشگران اصفهانی موفق به درمان سوختگی‌های کمتر از 10 درصد با استفاده از سلول‌های بنیادی شدند. رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک اصفهان با اعلام این خبر گفت: مرکز تحقیقات پوست و سالک اصفهان با استفاده از سلول‌های بنیادی کراتینوسیت و فیبروبلاست و پوشش مناسب در ضایعات پوستی، موفق به درمان 2 بیمار با سوختگی کمتر از 10 درصد شدند.

به گفته محمدعلی نیلفروش‌زاده، این فاز سوم برنامه بود و در فاز چهارم نیز درمان سوختگی‌های وسیع و حاد با استفاده از این سلول‌ها در طرح کار پژوهشی قرار دارد.

وی افزود: این مرکز پس از 4 سال از تولید و تکثیر سلول‌های فیبروبلاست و کاربرد بالینی آن در بیماران مراجعه‌کننده، ‌قابلیت تولید و استفاده بالینی سلول‌های بنیادی تک‌توان پوستی (ملانوسیت، ‌کراتینوسیت و فیبروبلاست) را پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: در سال آینده 3 کارگاه به منظور آشنایی متخصصان با کاربرد سلول‌های بنیادی و برداشت نمونه از  donor، تهیه فیبروبلاست اتولوگ و کشت، تکثیر و تزریق آن با همکاری پژوهشگاه رویان برگزار خواهد شد.

نیلفروش‌زاده با اشاره به این ‌که مرکز تحقیقات پوست و سالک اصفهان در حال حاضر اولویت تحقیقاتی خود را روی 3 مرحله متمرکز کرده، اظهار کرد: کشت و تکثیر سلول‌های فیبروبلاست و تزریق آن برای رفع چین و چروک، کشت و تکثیر سلول‌های کراتینوسیت و کاربرد آن در درمان سوختگی‌های محدود و طرح کشت همزمان کراتینوسیت و فیبروبلاست و درمان سوختگی‌های وسیع به عنوان یک طرح جدی روی سلول‌های بنیادی به صورت پایلوت 3 مرحله اصلی تحقیقات این مرکز است.

روش نوین برای درمان سالک

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،‌ به درمان جدیدی از بیماری سالک نیز دست یافته است.

محمدعلی نیلفروش‌زاده گفت:‌ روش TCA به عنوان یک روش موثر و ارزان در تسریع بهبودی زخم سالک و کاهش اسکار (جوشگاه) در ضایعات پاپولوند ولراولیه سالک روی بیماران لیشمانیوز جلدی در حال اجراست.

نیلفروش‌زاده گفت: بهبودی کامل ضایعه وسیع سالک در یک مرد 46 ساله مبتلا به لیشمانیوز جلدی که با TCA و فلوکونازول خوراکی درمان شده و درمان موفقیت‌آمیز بیمار مبتلابه لیشمانیوز فرم لوپوئید با استفاده از محلول موضعی 50 درصدی TCA دلیلی بر اثبات موفقیت‌آمیز بودن TCA است.

اصفهان ــ خبرنگار جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.