jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۱۵۷۲   ۲۰ شهريور ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۳

بررسی‌های جدید دانشمندان حاکی از این است که حداقل 9 خرس قطبی در آب‌های آزاد با فاصله حداقل 60 مایل از ساحل دریا در حال شنا هستند. این خبر نگرانی‌های کارشناسان زندگی وحوش را درخصوص بقای این حیوانات تشدید می‌کند. محققان معتقدند وقتی خرس‌های قطبی از خشکی دور می‌شوند در معرض خطر غرق شدن هستند؛ بخصوص اگر در مسیر حرکت خود با وقوع طوفان مواجه شوند. دیدن خرس‌های قطبی بسیار در دریا نگران کننده است؛ چون می‌تواند نشانه این باشد که یخ دریایی که خرس‌ها روی آن زندگی و شکار می‌کنند ،در حال ذوب شدن و ممکن است خرس‌های بسیاری با چنین خطری مواجه شوند. با تغییرات آب و هوا در قطب شمال، خرس‌های قطبی و توله‌هایشان مجبور به شنا به مناطق دوردست برای یافتن غذا و جایی برای سکونت می‌شوند.

دانشمندان می‌گویند قطب شمال بیش از هرجا در زمین دستخوش تغییر است تا جایی که در سال 2007 کمترین میزان پوشش یخ دریا را در تاریخ از آن خود کرده است. تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند بیشتر نقاط این منطقه که خرس‌های قطبی زندگی می‌کنند، خالی از یخ است و دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند رکورد از بین رفتن یخ دریا می‌تواند امسال از سال قبل بیشتر باشد.

در پایان باید گفت خرس‌های قطبی به یخ دریا نیاز دارند. یخ دریایی که در حال از بین رفتن است و خرس‌های بسیاری را دچار دردسر می‌‌کند. برای هر کسی که هنوز گرمایش زمین و عواقب آن را بر قطب شمال باور ندارد، این مطلب می‌تواند پاسخی به تردیدهای وی یک‌بار برای همیشه باشد.

آزاده ارشدی‌
منبع: Newscientist

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر