jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۹۳۶۹   ۲۴ دی ۱۳۸۱  |  ۲۰:۴۳

حسن روحانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیروز در دیدار وزیر امور خارجه فنلاند بر نگرانی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه از بروز جنگ و آثار زیانبار آن بر مردم بی گناه عراق تاکید کرد.

وی گفت : کشتار مردم بی گناه عراق ، جاری شدن سیل آوارگان ، گسترش ناامنی به کشورهای همسایه ، سلطه امریکا بر چاههای نفت عراق ، استقرار حکومت دست نشانده و غیرمردمی در این کشور و یکجانبه گرایی امریکا از جمله نگرانی های جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه از بروز جنگ در عراق است . به گزارش واحد مرکزی خبر، دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با بیان این که اگر هدف ، خلع سلاح کشتار جمعی عراق در چارچوب مصوبات سازمان ملل باشد همه کشورهای منطقه با آن موافقند، گفت : اگر هدف امریکا تغییر رژیم عراق باشد، این اقدام امریکا نقض منشور سازمان ملل است و همه کشورهای منطقه با آن مخالفند. روحانی با تاکید بر این که عراق باید قطعنامه های سازمان ملل را اجرا کند، گفت : شورای امنیت سازمان ملل باید به بازرسان آن سازمان برای انجام وظایف بازرسی ، فرصت کافی بدهد. دبیر شورای عالی امنیت ملی ، تردید و سوئظن کشورهای منطقه به اهداف امریکا را حقیقتی انکارناپذیر دانست و تصریح کرد: مبارزه با تروریسم از سیاست های جدی جمهوری اسلامی ایران است ، اما اراده امریکا برای مبارزه واقعی با تروریسم مورد تردید است . دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان این که امریکا و برخی از کشورهای اروپایی ، عاملان اصلی صدور فناوری و تجهیزات سلاحهای کشتار جمعی به عراق بوده اند، گفت : این کشورها در قبال قربانیان ایرانی سلاحهای شیمیایی ، مقصرند و باید مسوولیت حقوقی و اخلاقی این جنایت را به عهده بگیرند. دبیر شورای عالی امنیت ملی از اتحادیه اروپایی خواست در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و نقض وسیع حقوق بشر این رژیم ، عکس العمل مناسب نشان دهند و از برخورد گزینشی و دوگانه در امر حقوق بشر پرهیز کنند. وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این دیدار با اشاره به این که در روابط دو جانبه تهران هلسینکی مشکلی وجود ندارد، گفت : روابط اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران در حال تحولات مثبتی است و با توجه به این که 10عضو جدید به این اتحادیه خواهند پیوست ، اروپا در آینده نقش مهمتری در معادلات جهانی ایفا خواهد کرد. همچنین در دیدار وزیر امور خارجه فنلاند با رئیس مجلس شورای اسلامی ، مسائل مورد علاقه دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت . دیدار جداگانه وزرای خارجه فیلیپین و فنلاند با خاتمی «بلاس اف اوپله » وزیر امور خارجه فیلیپین و همچنین ارکی توامی اویا وزیر امور خارجه فنلاند دیروز بطور جداگانه با سیدمحمد خاتمی ، رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کردند. در این دیدارها بر گسترش روابط مشترک برای صلح و ثبات در منطقه تاکید شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر