jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۸۷۶۷   ۱۰ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۱۴

یک روزنامه چاپ امریکا نوشت : دونالد رامسفلد، وزیر دفاع امریکا در مسلح کردن صدام نقش کلیدی و مهمی را به عهده داشته است .

روزنامه واشنگتن پست اضافه کرد: دولت بوش یکی از دلایل تاکید خود بر لزوم جنگ با عراق را خطر ناشی از برنامه های هسته ای ، شیمیایی و بیولوژیکی صدام عنوان می کند اما به ندرت در مورد اینکه صدام باکمک امریکا برنامه تسلیحاتی خود را دنبال کرده است ، سخن به میان می آورد. رامسفلد یکی از افراد مهمی بود که سیاست خارجی امریکا را به حمایت از عراق در جنگ این کشور با ایران در سالهای 1980 تا 1988 سوق داد . وی در سال 1983 به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور امریکا با صدام در بغداد ملاقات کرد و راه را برای عادی سازی روابط «امریکا و عراق» هموار ساخت . واشنگتن پست افزود، مدارکی که از رده سری خارج شده اند حاکی است که رامسفلد در زمانی که عراق در جنگ با ایران بطور روزانه از سلاح شیمیایی استفاده می کرد به عراق سفر نموده و قول همکاری به صدام را داده است . این روزنامه اضافه کرد، مساله همکاری امریکا با صدام حسین در سالهای قبل از حمله وی به کویت که شامل دادن اطلاعات سری نظامی گسترده و همچنین دادن بمبهای خوشه ای به صدام و تسریع برنامه تهیه سلاحهای شیمیایی و بیولوژیکی به بغداد بود نمونه بارزی از سیاست متناقض امریکا در قبال حفظ حقوق بشر و عدم اشاعه تسلیحاتی است . به نوشته این روزنامه ، طی سالهای 1980 صدام دشمن قسم خورده ایران محسوب می شد و مقامات امریکایی این خصومت صدام را حربه مناسبی برای مقابله با گسترش انقلاب اسلامی ایران به کشورهای همسایه اش دیده و به حمایت و تقویت از صدام پرداخته و وی را به یک شریک استراتژیکی امریکا تبدیل کردند. واشنگتن پست ادامه داد: بوش (پدر) اجازه فروش چندین کالا را به عراق داد که دارای استفاده دو جانبه منجمله مواد شیمیایی مسموم کننده و ویروسهای کشنده نظیر سیاه زخم و تب بوبانیک بود. به نوشته این روزنامه ، صدام با ارسال نمایندگان خود به واشنگتن و بزرگنمایی خطر پیروزی ایران در جنگ با عراق توانست کمکهای تسلیحاتی ، اطلاعاتی و مالی گسترده ای بویژه از گروههای یهودی امریکایی به دست آورد. روزنامه یاد شده نوشت : «نزار حمدون» فرستاده صدام در واشنگتن همیشه در جلساتی که برای جلب کمک امریکا و جامعه بین الملل به نفع عراق تشکیل می داد، دستمال گردن سبزی را با خود حمل می کرد و مدعی بود که آن را از جسد یک سرباز ایرانی به دست آورده است . بر روی این دستمال نقشه ای از خاورمیانه با چندین علامت به سمت «اورشلیم» نقش بسته بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر